Bp Górny: jesteśmy zobowiązani do świadomej obrony wartości chrześcijańskich
04 maja 2023 | 15:08 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Trzeba miłować wszystkie narody, a nade wszystko miłować naród polski. Po tę kolejną lekcję przyszliśmy dzisiaj razem z Maryją pod krzyż Chrystusa, aby usłyszeć słowa 'Oto Matka twoja’ i wziąć Maryję do siebie i z Nią iść bezpiecznie przez cale życie.” – mówił bp Kazimierz Górny w rzeszowskiej farze. Biskup diecezji rzeszowskiej, przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a także w dniu 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięli udział żołnierze amerykańcy, którzy aktualnie pełnią służbę na Podkarpaciu.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej, powitał zebranych i wprowadził w przeżywaną uroczystość.
W Eucharystii, którą koncelebrowało 12 kapłanów, uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, a także osoby reprezentujące różnego rodzaju instytucje i stowarzyszenia, które funkcjonują na terenie Rzeszowa i Podkarpacia. W najstarszej rzeszowskiej świątyni licznie zebrały się poczty sztandarowe. W liturgię czynnie włączyła się również Orkiestra Garnizonu Rzeszów.
W homilii bp Kazimierz Górny, nawiązując do przeżywanego święta, powiedział: „Przychodzimy dzisiaj do Matki Bożej Królowej Polski, aby podziękować za Jej szczególną opiekę, którą nas otacza w ciągu dziejów trudnych, ale i pięknych. Uroczystość ta przypomina również uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja w 1791 r., która należy do wyjątkowych dokumentów jako druga w świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki (…) Dzisiejsza uroczystość przypomina wydarzenie ogromnej wagi w dziejach naszej Ojczyzny – śluby króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 r., gdy w czasie najazdu szwedzkiego, król nadał Maryi tytuł – Królowej Korony Polskiej”.
„Nasze położenie geograficzne pomiędzy Europą i Azją, pomiędzy dwoma cywilizacjami, jak przypominał prof. Koneczny, posiada szczególne znaczenie, które w historii określano jako przedmurze chrześcijaństwa. Polska – antemurale christianitatis. W czasie współczesnym jest to zobowiązujące do świadomej obrony wartości chrześcijańskich, co Polska i jej obywatele czynili w ciągu dziejów. Nie chodzi tylko o wzywanie do postępowania według Ewangelii i dawania świadectwa, że Chrystus jest Panem naszego życia, ale także do odważnej obrony wartości chrześcijańskich” – mówił duchowny.
Biskup Górny odniósł się również do 70. rocznicy powstania Apelu Jasnogórskiego. Mówił, że słowa Apelu w prosty i mocny sposób wyrażają naszą tożsamość, co znaczy być chrześcijaninem na polskiej ziemi. „A być chrześcijaninem to znaczy czuwać, jak żołnierz, jak matka przy dziecku, jak lekarz przy chorym człowieku. Czuwać to znaczy strzec wielkiego dobra. Jesteśmy świadomi jak wielkim dobrem jest nasza wiara, nasze dziedzictwo ducha, które zostało zapoczątkowane w przyjęciu chrześcijaństwa przez księcia Mieszka I w 966 roku” – wyjaśnił.
„Nasza siła tkwi w zjednoczeniu z Chrystusem, w tym, że zauważymy Go w człowieku głodnym, chorym, biednym, że przebaczymy tym, którzy nam czynią krzywdę i że modlić się będziemy o nawrócenie naszych prześladowców. Trzeba miłować wszystkie narody, a nade wszystko miłować naród polski. Po tę kolejną lekcję przyszliśmy dzisiaj razem z Maryją pod krzyż Chrystusa, aby usłyszeć słowa Oto Matka twoja i wziąć Maryję do siebie i z Nią iść bezpiecznie przez cale życie. Pamiętamy dziś o wszystkich naszych rodakach w kraju i poza jego granicami i razem z nimi wołamy z nadzieją: Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!” – podsumował kapłan.
Msza św. była transmitowana przez Radio VIA.
Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W dalszej części, obchodzono Święto Paniagi, czyli święto ulicy 3 Maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.