Bp Górny: sprawy Ojczyzny powinny nas jednoczyć
04 maja 2018 | 10:00 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Choć mamy różne poglądy, to w sprawach Ojczyzny, która po Bogu jest najwyższym dobrem, winniśmy być zjednoczeni” – mówił bp Kazimierz Górny 3 maja na Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Rzeszowskie centralne obchody Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 227. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9.30 w kościele farnym w Rzeszowie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Mszę św. koncelebrowało 23 księży.
W Eucharystii uczestniczyły władze państwowe i samorządowe. Obok władz, w uroczystościach wzięły udział służby mundurowe, m.in.: wojsko, policja, straż pożarna, służba więzienna i straż miejska z dowódcami. Nie zabrakło przedstawicieli różnych organizacji, w tym ruchów i stowarzyszeń katolickich. Licznie reprezentowani byli nauczyciele i uczniowie rzeszowskich szkół. Specjalnym gościem był Ferenc Kovács, burmistrz węgierskiego miasta Nyíregyháza.
Po wprowadzeniu sztandarów, na czele z sztandarem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej, przywitał zebranych i wprowadził w treść uroczystości. „Na początku naszego zgromadzenia powinniśmy sobie uświadomić, że nie byłoby Konstytucji 3 Maja i nie byłoby niepodległej Polski, gdybyśmy zapomnieli o tym, który jest dawcą czasu i dawcą historii, zapomnieli o Panu Bogu i tej, która dana jako Matka Syna Bożego Jezusa Chrystusa i Matka naszego narodu. Bez Boga ani do proga, a za prób w imię Boga. Dopiero wtedy będziemy w pełni odpowiedzialni za siebie, za nasz dom rodzinny, za dom małej i dużej ojczyzny” – mówił ks. Szczupak.
Homilię wygłosił ks. Stanisław Potera, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Kaznodzieja, w nawiązaniu do Ewangelii wg św. Jana o testamencie Jezusa Chrystusa z krzyża, zwrócił uwagę na obecność Maryi w historii narodu Polskiego. „Maryja w szczególny sposób zadomowiła się w naszym narodzie i idzie z nami przez wieki. Obecna jest w każdym pokoleniu i dla każdego pokolenia jest Matką i Królową. Historycy potwierdzą, że żaden naród Europejski nie ma tylu znaków maryjnych co naród polski”.
Streszczając drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości ks. Potera zwrócił uwagę na zaangażowanie i poświęcenie różnych stanów i grup społecznych, które nie szczędziły sił, zdrowia i życia, aby ocalić Polskę i związane z nią wartości.
Po Komunii Świętej bp Kazimierz Górny w krótkim przemówieniu zachęcił zebranych do jedności w służbie Ojczyźnie. Przywołując sytuacje z 1918 r. podkreślił porozumienie różnych środowisk ponad podziałami. „Dmowski, Piłsudski, Korfanty, Paderewski, Witos i Daszyński mieli różne poglądy, ale jak przyszła sprawa odzyskania przez Polskę niepodległości potrafili się porozumieć. To był cud zjednoczenia po 123 latach podziałów i wymazania Polski z mapy Europy. Jakże trzeba dzisiaj takiej postawy. Choć mamy różne poglądy, to w sprawach Ojczyzny, która po Bogu jest najwyższym dobrem, winniśmy być zjednoczeni” – mówił.
Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.