Bp Graubner do uczestniczek pielgrzymki kobiet: miejcie odwagę przekazywać wiarę, a nie tylko tradycję
21 sierpnia 2016 | 14:18 | ks.sk Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w niedzielę Eucharystii podczas pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Homilię w czasie Mszy wygłosił bp Jan Graubner, arcybiskup ołomuniecki. Metropolita morawski wezwał uczestniczki pielgrzymki do tego, aby miały odwagę przekazywać swoim dzieciom wiarę, a nie tylko tradycję.
Uroczystej Eucharystii na piekarskim wzgórzu przewodniczył abp Wiktor Skworc. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli biskupi katowiccy oraz zaproszeni hierarchowie z Polski oraz Czech. Homilię do pątniczek wygłosił bp Jan Graubner z Ołomuńca.
– Jezus Chrystus nam ukazał miłość bez granic i wykupił nas z niewoli grzechu za cenę własnej krwi. Kupił nas dla siebie. Należymy do Niego. Ale nie jesteśmy niewolnikami – powiedział metropolita morawski podczas homilii, wskazując, że w ten sposób należymy do jednej rodziny chrześcijan.
Zwrócił uwagę, że najpełniejszym objawem miłości Boga względem człowieka jest odkupienie go przez "ból śmierci na krzyżu". – W boleści współcierpiąca pod krzyżem Maryja przyjęła nas jako swoje dzieci. Kto może kochać więcej, niż matka, która w imię miłości znosi bóle porodu? Kochająca matka zawsze gromadzi swoje dzieci – powiedział metropolita morawski.
Abp Graubner zachęcił do tego, aby zawsze mówić Bogu "tak". – Tego uczy Maryja i nas dzisiaj. Miejmy odwagę mówić Bogu zawsze "tak". Nie tylko wtedy, gdy się nam to podoba, gdy wszystko rozumiemy, gdy jest to zgodne z naszymi pragnieniami. Mówmy Bogu "tak" wtedy, gdy nas jego żądania przerastają, gdy ich nie rozumiemy, gdy nas to wiele kosztuje, kiedy stajemy się celem krytyki. Wtedy poczujemy siłę i moc Bożego Słowa, wtedy się w nas Słowo wcieli i stanie rzeczywistością. Staniemy się widzialnym znakiem Bożego działania dla ludzi wokół nas – powiedział.
Hierarcha wskazał również, że właściwą postawą życiową, jest postawa realizmu zanurzonego w obcowaniu z Bogiem. – Bądźmy realistami, którzy widzą problemy i potrzeby świata i ludzi. A tak jak Maryja poszła pomóc Elżbiecie w trudnej chwili, tak i wy, przyłóżcie ręce do czynienia dobra i nie traćcie czasu na niepotrzebną krytykę czy narzekanie. Nie mówcie ciągle o skandalach czy złych przykładach, które roztrząsa świat. Mówcie raczej o wielkich czynach Bożych, które miały i mają miejsce w waszym życiu, chwalcie Go i wielbicije. Tak jak Maryja w Magnificat – powiedział arcybiskup.
Abp Graubner zaapelował także o to, aby rozmawiać ze swoimi dziećmi o wierze. – Mówcie im o Bogu i jego działaniu w waszym życiu. Miejcie odwagę przekazywać wiarę, a nie tylko tradycję! Ale też nasłuchujcie głosu dzieci, przecież i przez nich może mówić Pan Bóg – dodał.
Kończąc homilię metropolita morawski zapytał pątniczki czy chcą się spotkać z Maryją. – Popatrzmy na swoje życie. Jakie są moje priorytety? Czemu poświęcam najwięcej czasu? Co mnie potrafi skusić tak, że dam temu pierwszeństwo przed Bogiem? – zapytał. Zachęcał także do tego, aby odnowić osobistą relację z Bogiem, oraz osobiste pragnienie nieba.
W czasie Eucharystii sprawowanej w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski uczestniczki pielgrzymki mogły odnowić przyrzeczenia chrzcielne.
Od 1676 roku nieprzerwanie trwają pielgrzymki do Matki Bożej Piekarskiej. Wówczas to w niedalekich Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustąpiła po modlitwie pielgrzymów przed Matką Bożą.
Abp Graubner uczestniczy w pielgrzymce piekarskiej po raz drugi. W tym roku został poproszony o wygłoszenie homilii. Jego przemówienie w symboliczny sposób nawiązuje to do faktu, że chrześcijaństwo w Polsce pojawiło się dzięki czeskiej księżniczce Dobrawie, która zaszczepiła je u swojego męża Mieszka I.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.