Bp Greger: Benedykt XVI miał coś z proroka
03 stycznia 2023 | 20:39 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Jego posługa w Kościele była dyskretnym, subtelnym poruszaniem się w cieniu Pana Boga” – powiedział o Benedykcie XVI bp Piotr Greger podczas wtorkowej (3 stycznia) Mszy św. w bielskiej katedrze w intencji zmarłego papieża seniora. „Miał w sobie coś z proroka” – dodał duchowy, który został nominowany na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej 22 października 2011 roku przez Ojca Świętego Benedykta XVI.
W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że zmarły papież-emeryt był autorytetem, „na który solidnie zapracował całym swoim życiem”. „Jak Jan Chrzciciel, wskazywał na Jezusa Chrystusa jako Bożego Baranka. Jego posługa w Kościele – jako kapłana, profesora teologii, biskupa, kardynała, papieża – była dyskretnym, subtelnym poruszaniem się w cieniu Pana Boga” – stwierdził i przypomniał, że przez niespełna osiem lat pontyfikatu naczelną tezą jego nauczania była prawda o tym, że Bóg jest.
„Umacniał w tym ludzi wierzących, ale też podejmował liczne próby przekonania tych, którzy się deklarują jako poszukujący czy niewierzący. Papież Benedykt XVI przestrzegał, że prawdziwym problemem naszej epoki jest kryzys Boga rozumiany jako brak poczucia Jego obecności w ludzkim życiu” – podkreślił.
„Miał w sobie coś z proroka” – zauważył. Zaznaczył, że już w roku 1969 przepowiadał na temat przyszłości Kościoła na początku dwudziestego pierwszego stulecia, „To, o czym wtedy mówił, chociaż niewielu dawało temu wiarę, dziś dzieje się na naszych oczach” – przyznał.
„Zapowiadając trudne chwile dla wiernych chrześcijan, przypominał o Jezusowym zapewnieniu, że bramy piekielne Kościoła nigdy nie przemogą. Apelował jednak, czasem czynił to błagając, abyśmy nigdy nie poddali się pokusie zniechęcenia i porzucenia” – dodał.
Zdaniem bp. Gregera, jako ceniony teolog, Joseph Ratzinger był także świetnym i skutecznym apologetą oraz wielkim autorytetem w kwestiach znajomości zagadnień teologicznych.
„Uczył, że sprawa relacji do Boga stanowi klucz do rozwiązania i uleczenia naszych udręk. Głosił z mocą, że nie może być pokoju w świecie, jeśli Bóg stracił dla ludzi znaczenie” – zauważył, cytując m.in. słowa Benedykta XVI z 2009 r. o tym, że „najważniejszym priorytetem jest uobecnianie Boga w świecie i otwieranie ludziom dostępu do Boga”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.