Bp Greger: Bóg szuka nas nawet na peryferiach naszej codzienności
08 stycznia 2012 | 16:48 | rk Ⓒ Ⓟ
Jezus szukający uczniów w Galilei to obraz Boga, który się zbliża do nas i szuka nas nawet na peryferiach naszej codzienności – przekonywał bp Piotr Greger, który 7 stycznia spotkał się w bielskiej Kurii ze słuchaczami Studium Teologii Rodziny i przedstawicielami Duszpasterstwa Rodzin diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kurialnej kaplicy i uczestniczył we wspólnym kolędowaniu.
W homilii bp Greger analizując „duchową geografię miejsca”, w którym Jezus naucza, zaznaczył, że opis Nauczyciela przybywającego do Galilei z Ewangelii Mateuszowej „pomaga przeżyć prawdę o historii naszej wiary i pierwszych spotkań z Jezusem; o tym, jak Jezus inspirowany miłością szedł za nami aż na peryferie. „Odnalazł nas, gdy byliśmy daleko od Bożego życia, jak na wygnaniu, a może nawet w ciemnościach” – dodawał.
Zdaniem bp. Gregera, przyjście Jezusa do ziemi pogan, gdzie są ciemności, gdzie jest odrzucany, „przypomina prawdę o absolutnej darmowości łaski wiary”. „Doświadczenie wiary jest bowiem ściśle złączone z przychodzeniem Boga, który pierwszy zbliża się do nas, szuka nas nawet na peryferiach naszej codzienności” – mówił kaznodzieja, zwracając uwagę,że „wiara domaga się odpowiedzi, jaką jest nawrócenie”.
Duchowny podkreślił też, że przechodzący wśród tłumów Jezus, który naucza głosząc i lecząc, przypomina, że Jego słowo ma moc, panuje nad całym życiem, ale jednocześnie leczy, uzdrawia. „Z jednej strony kryje w sobie wezwanie do zmiany kierunku myślenia, które od Boga oddala i sprawia, że wiara człowieka przeżywa czas choroby i potrzebuje uleczenia. Zaś z drugiej strony jest zawarte zapewnienie, że królestwo jest bliskie – i to jest niezaprzeczalny fakt! Nawrócić się oznacza w praktyce powierzyć się Jego słowu, otworzyć się na Jego zbawczą siłę” – dodawał biskup.
Kaznodzieja wezwał, by scenę ewangeliczną, ukazująca lgnące do Jezusa rzesze, odczytać jako zaproszenie Chrystusa, by dać się porwać przez moc Jego Słowa.
W opłatkowym spotkaniu z biskupem uczestniczyli m.in. słuchacze i absolwenci dwuletniego studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej, które przygotowuje katolików świeckich do prowadzenia nauczania i działalności prorodzinnej. Słuchaczami Studium mogą być przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni, studenci kończący studia, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki. Po ukończeniu kursów słuchacze uzyskują dyplom Instytutu Teologicznego, a dla podjęcia katolickiego nauczania i poradnictwa rodzinnego mogą uzyskać misję kanoniczną biskupa ordynariusza. Jest także możliwość uzyskania dyplomu nauczyciela naturalnego planowania rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.