Drukuj Powrót do artykułu

Bp Greger: chorzy potrzebują braterskiego towarzyszenia i znaków nadziei

12 lutego 2019 | 11:18 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ

Wizyta biskupa Piotra Gregera w szpitalu w Bystrej Śląskiej, gdzie duchowny sprawował Eucharystię, oraz odwiedziny personelu i pacjentów bielskiego hospicjum św. Jana Pawła II – złożyły się na obchody Światowego Dnia Chorego 11 lutego 2019 r. Zdaniem hierarchy, chorzy potrzebują szczególnie braterskiego towarzyszenia i znaków nadziei.

W homilii podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy szpitalnej bp Greger zwrócił uwagę, w jaki sposób choroba determinuje kształt i bieg życia człowieka.

„Bo odbierając siły, zostaje człowiek uzależniony od innych ludzi, którzy razem z chorym człowiekiem niosą krzyż cierpienia i bolesnego ograniczenia. Właśnie to podporządkowanie bywa dla wielu najtrudniejsze do zaakceptowania; nawet wtedy, gdy bliscy poświęcają nam swój czas z miłością i uśmiechem, chcielibyśmy jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności i niezależności” – podkreślił i zaznaczył, że choroba pozostaje do końca tajemnicą dla ludzkiego umysłu i serca.

„Bóg wobec niej nie pozostawia nas jednak samych. Cierpiącemu człowiekowi towarzyszy nie w charakterze zewnętrznego obserwatora czy świadka jego zmagań i bezradności, ale jako Bóg współcierpiący. Odpowiedzią na ból człowieka jest Krzyż Jezusa Chrystusa” – przypomniał. Stwierdził jednocześnie, że „chorzy potrzebują braterskiego towarzyszenia i znaków nadziei”.

„Nie rozumie tego tylko ten, kto nigdy w życiu nie doznał cierpienia i uzależnienia od innych ludzi. Dlatego Kościół zawsze uważał za swój obowiązek głoszenie chorym i cierpiącym nadziei chrześcijańskiej, zawsze obecnej, chociaż często ukrytej i trudnej do przyjęcia” – dodał, dziękujac wszystkim, którzy na terenie naszej diecezji z wielkim oddaniem opiekują się chorymi.

„Myślę szczególnie o personelu szpitali, sanatoriów, domów opieki i hospicjów, a także o krewnych i wolontariuszach towarzyszących ludziom chorym w ich domach. Dziękuję również wszystkim kapelanom szpitalnym – diecezjalnym i zakonnym – a także odwiedzających ludzi chorych w domach” – kontynuował, zapewniając o nieustannej modlitwie w intencji cierpiących i tych, którzy się nimi opiekują.

Biskup udzielił niektórym uczestnikom liturgii sakramentu namaszczenia chorych. Po liturgii odwiedził i pobłogosławił pacjentów w kilku szpitalnych salach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.