Drukuj Powrót do artykułu

Bp Greger do oazowiczów: nie wolno poddawać się ani małoduszności, ani pysze

10 czerwca 2018 | 22:18 | rk | Porąbka Ⓒ Ⓟ

„Jesteśmy wezwani do pełnienia woli Bożej, ale nie wolno nam poddawać się ani małoduszności, ani pysze” – zaapelował bp Piotr Greger, który 10 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w Porąbce. Spotkanie zgromadziło liczne osoby, którym charyzmat ruchu oazowego jest bliski.

W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej podkreślił, że ruch oazowy, jest doskonałą formą uczenia się bogatej rzeczywistości, a zarazem tajemnicy Kościoła. „Ten ruch zawsze mnie fascynował, ponieważ ma opracowany przez sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego konkretny program wychowujący nowego człowieka. Jeśli – zgodnie z tekstem dzisiejszej Ewangelii – uczeń Chrystusa ma być człowiekiem pełniącym wolę Boża, trzeba dziś dziękować za owocny dar codziennego spotykania się z Jezusem obecnym w słowie Bożym podczas Namiotu Spotkania” – stwierdził, dzieląc się wspomnieniem oazowych spotkań sprzed lat w Koniakowie, Ustroniu, Wiśle i Brennej.

„Nigdy nie przyszło mi do głowy, nawet w najbardziej śmiałych przewidywaniach, że kiedyś te malownicze miejsca będą terenem diecezji, w której będzie mi dane pełnić posługę biskupią” –przyznał urodzony w Tychach duchowny.
Nawiązując do czytania dnia z Ewangelii zwrócił uwagę, że bluźnierstwem przeciw Duchowi Świętemu jest uznawanie Jezusa za nieprzyjaciela ludzi, który chce ich zniewolić. „Chodzi zatem o taką interpretację, która ukazuje Jezusa jako wroga ludzkości. Ten grzech nie może zostać odpuszczony, ponieważ dotyczy relacji z Jezusem. Dopóki człowiek widzi w Jezusie Zbawiciela, tak długo prosi Go o przebaczenie. Jeśli jednak dostrzega w Nim nikczemnego niszczyciela, nie może dostąpić przebaczenia” – wyjaśnił i zaapelował, by pełniąc wolę Bożą, nie poddawać się ani małoduszności, ani pysze.

„Małoduszność bowiem nie pozwala uwierzyć w możliwość zwycięstwa nad grzechem i powrotu do Boga. Pycha zaś mocno ogranicza spojrzenie na świat naszych słabości i grzechów, więc jak wtedy myśleć realnie o nawróceniu” – uzasadnił i za św. Pawłem wezwał, by nie poddawać się zwątpieniu i wpatrywać się „nie w to, co widzialne, lecz w to, co niewidzialne”.

Bp Piotr Greger odprawił Mszę św. koncelebrowaną z udziałem m.in. moderatorów, byłego i obecnego Ruchu oazowego w diecezji oraz kapłanów zaangażowanych w krzewienie dzieła ks. Franciszka Blachnickiego.

Moderator diecezjalny oazy na Podbeskidziu, ks. Ryszard Piętka zaprosił przed ołtarz przedstawicieli oaz rekolekcyjnych, jakie będą tego lata prowadzone w Beskidach, by przyjęli błogosławieństwo od biskupa. Moderatorzy i animatorzy otrzymali z rąk hierarchy świece oaz średnich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.