Drukuj Powrót do artykułu

Bp Greger do ogrodników: jak trafić do rajskiego ogrodu

21.09.2018 , rk, Bielsko-Biała Ⓒ ℗

„Niech owocne współdziałanie z Bożą łaską pozwoli w przyszłości każdemu z nas na przebywanie w rajskim ogrodzie” – powiedział bp Piotr Greger do uczniów, absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej. Duchowny przewodniczył Mszy św. w bialskim kościele Opatrzności Bożej z okazji 90-lecia popularnego „Ogrodnika”.

Biskup przypomniał w homilii, że miejscem spotkań Jezusa z ludźmi jest często ogród. Jest on, jak zauważył kaznodzieja, wspomniany m.in. przez piątkowego patrona w liturgii Kościoła, św. Mateusza, który opisując wydarzenia poprzedzające czas męki i godzinę śmierci Jezusa, pisze o wspólnym przebywaniu Jezusa z uczniami w ogrodzie Getsemani.

„Bardzo podobnie pisze także św. Marek. Natomiast św. Jan chcąc oddać klimat ostatnich godzin ziemskiego życia Jezusa przed śmiercią krzyżową, zapisał, że Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie” – wyjaśnił biskup i zwrócił uwagę, że w miejscu, gdzie ukrzyżowano Jezusa, znajdował się ogród, a w nim nowy grób, w którym złożono umęczone ciało Zbawiciela.

Jak wskazał kaznodzieja, rzeczywistość ogrodu była również bliska Marii Magdalenie, która jako pierwsza z kobiet spotkała się z Jezusem zmartwychwstałym, chociaż wpierw Go nie rozpoznała, sądząc, że to jest ogrodnik. „Te przywołane sytuacje związane z ogrodem stanowią dowód, iż każde spotkanie z Jezusem jest w stanie wiele zmienić. Od tego momentu wiele spraw wygląda inaczej; nie jestem już konfrontowany z jakimś głoszonym przez Niego pouczeniem, nie oceniam i nie recenzuję rzeczywistości jak Grek poszukujący mądrości tego świata, nie szukam szczególnych znaków i nie buntuję się, gdy ich nie dostrzegam. Wierzę i wiem, że w Jezusie spotykam Tego, któremu na każdym człowieku ogromnie zależy” – dodał biskup i dziękował Bogu za 90 lat trudu edukacyjnego i wychowawczego podejmowanego w bielskim Zespole Szkół Ogrodniczych.

„Szkoła to przede wszystkim ludzie. Wyrażamy dziś wdzięczność tym, którzy budowali fundamenty tej szkoły; mamy w pamięci kolejne pokolenia nauczycieli, wychowawców, katechetów, pracowników administracji, którzy w trosce o właściwy poziom nauczania dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, kompetencjami, fachowością, świadectwem życia i wiary” – podkreślił.

„Owocne współdziałanie z Bożą łaską niech przyniesie wymierne owoce i pozwoli w przyszłości, każdemu z nas, na przebywanie w rajskim ogrodzie” – życzył na koniec.

Średnia Szkoła Ogrodniczej w dawnej Białej Krakowskiej, której pierwszym dyrektorem był inż. Stanisław Szumiec –asystent profesora Józefa Brzezińskiego w Katedrze Ogrodnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, przyjęła pierwszych uczniów 17 września 1928 roku.

Szkoła przygotowuje swych uczniów do zawodów: ogrodnika, technika ogrodnika, technika agrobiznesu, technika architektury krajobrazu, technika ochrony środowiska oraz technika weterynarii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.