Bp Greger: Dziękujemy Bogu za ks. prof. Andrzeja Żądłę
27 października 2023 | 15:16 | rk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Wdzięczność za osobę ks. prof. Andrzeja Żądły wyraził bp Piotr Greger podczas uroczystości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Hierarcha modlił się podczas Mszy św. w uczelnianej kaplicy inaugurującej uroczystą sesję z okazji wręczenia Księgi Jubileuszowej 70-letniemu profesorowi nauk teologicznych, wybitnemu liturgiście, który od 43 lat jest prezbiterem. Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc.
W homilii bp Greger podkreślił, że profesor UŚ swoje życie i posługiwanie oparł na studium i celebracji liturgii Kościoła. „Jest świetnym znawcą zagadnień liturgicznych. Wiem od studentów, że do zajęć zawsze jest przygotowany, mający ogromną wiedzę i doświadczenie naukowca. Jego fachowość i kompetencje zostały szybko zauważone i docenione. Oprócz zajęć dydaktycznych jest autorem wielu cenionych publikacji, chętnie słuchaliśmy księdza profesora wygłaszającego referaty, prelekcje, odczyty” – zaznaczył.
Przypomniał, że ks. prof. Żądło jest promotorem i niezwykle wyrozumiałym recenzentem prac naukowych. „Ogromnie zależało mu i pewnie nadal leży na sercu poziom nauczania akademickiego katowickiego Wydziału Teologicznego. Podjął się niełatwych, odpowiedzialnych i mocno absorbujących zadań prodziekana, a następnie dziekana wydziału. Pragnę podziękować za wielkie serce i zaangażowanie dla środowiska liturgistów polskich, a także za pomoc okazaną dla prac Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił przewodniczący tej komisji.
Zwrócił uwagę, że ks. prof. Żądło jest jednym z niewielu, którego wysiłek naukowy stał się inspiracją do badań hermeneutycznych nad tekstami euchologijnymi. „One mają walor źródłowy i można je potraktować jako tworzywo przepowiadania, także w ramach homilii. Bogaty dorobek księdza profesora stanowi istotny wkład w dzieło budowania cywilizacji pokoju, opartej na Chrystusie” – dodał.
Podczas uroczystości referat „Liturgia genetycznie wpisana w Kościół” wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Nowak SAC (UKSW Warszawa). Ks. prof. dr hab. Ireneusz Celary (UŚ Katowice) zaprezentował Księgę Jubileuszową dedykowaną ks. prof. dr hab. Andrzejowi Żądle. Laudację na cześć Jubilata wygłosił ks. dr hab. prof. Daniel Brzeziński (UMK Toruń). Poszczególni uczestnicy złożyli Jubilatowi gratulacje. Na koniec sam profesor wypowiedział słowa podziękowania zgromadzonym.
Ks. Andrzej Żądło jest urodził się 25 kwietnia 1953 roku w Kielcach. Studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W latach 1983–1989 odbył studia specjalistyczne w Rzymie: najpierw z zakresu liturgiki w Instytucie Liturgicznym św. Anzelma (1983–1986), zwieńczone licencjatem z liturgiki, następnie zaś (1986–1989) w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, zakończone uzyskaniem stopnia doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej, na podstawie rozprawy „Il tema del martirio nei testi eucologici del Commune Martyrum del Messale Romano di Paolo VI”. W roku 2003 habilitował się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Na podstawie dorobku naukowego i rozprawy zatytułowanej „Eklezjologiczny wymiar kolekt Adwentu w Mszale rzymskim Pawła VI. Studium lingwistyczno-teologiczne” uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie liturgiki.
W 2003 roku zatrudniony został w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na stanowisku adiunkta naukowo-dydaktycznego. W latach 2004-2015 pełnił funkcję kierownika Zakładu Liturgiki i Homiletyki. Od 2015 do 2019 roku kierował Katedrą Teologii Pastoralnej, Liturgiki, Homiletyki i Katechetyki. W latach 2005-2008 był prodziekanem ds. nauki Wydziału Teologicznego UŚ, a w latach 2008-2012 dziekanem tego Wydziału i członkiem Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2008-2012 był konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W roku 2005 założył czasopismo „Studia Pastoralne” i do 1 stycznia 2015 był jego redaktorem naczelnym.
W latach 2009-2019 zatrudniony był w Uniwersytecie Śląskim na stanowisku profesora nadzwyczajnego. 16 czerwca 2015 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. Od września 2019 roku zatrudniony jest w Wydziale Teologicznym UŚ na stanowisku profesora. Jest członkiem Rady Instytutu Nauk Teologicznych Wydziału Teologicznego UŚ, Polskiego Towarzystwa Teologiczne w Krakowie i członkiem korespondentem Papieskiej Akademii Teologicznej w Rzymie. Na kadencję 2020-2023 wybrany został na członka Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.
Głównymi zainteresowaniami badawczymi profesora są: teologia liturgiczna, eklezjologia i antropologia liturgiczna, hermeneutyka tekstów liturgicznych, pobożność ludowa, mistagogia w teologii i praktyce duszpasterskiej, teologia i duszpasterstwo parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.