Bp Greger: Kościół wychodzi do świata z chlebem w ręce
31 maja 2018 | 14:10 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Procesja Bożego Ciała jest ręką Kościoła wyciągniętą do wszystkich ręką podającą chleb – przypomniał podczas uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej bp Piotr Greger. Biskup pomocniczy bielsko-żywiecki przewodniczył procesji, która przeszła 31 maja ulicami stolicy Podbeskidzia, symbolicznie łącząc dwie części miasta – bielską i bialską.
Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęły się Mszą św. w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Wraz z biskupem pomocniczym przy ołtarzu modlili się bp senior Tadeusz Rakoczy, liczni księża oraz klerycy seminarium duchownego w Krakowie. Bielszczanie podczas procesji zatrzymywali się przy czterech ołtarzach ustawionych w różnych częściach stolicy Podbeskidzia.
W homilii bp Greger nawiązał do nauczania Jan Pawła II, który, jak zauważył duchowny, żył Eucharystią i poświęcił jej dwa ostatnie dokumenty – encyklikę „Ecclesia de Eucharistia vivit” oraz list apostolski „Mane nobiscum Domine”.
Bp Greger powiedział, że wychodząc dziś i niosąc Jezusa poza mury świątyni, Kościół ukazuje swoją relację do świata. „Bowiem Kościół wychodzi do świata z chlebem w ręce. Tradycyjne procesje Bożego Ciała tak właśnie należy rozumieć – jako rękę Kościoła wyciągniętą do wszystkich, rękę podającą chleb. To znak zaproszenia każdego człowieka dobrej woli, by zechciał wejrzeć w najgłębsze pokłady treści Kościoła i jego roli w świecie, dającej się ująć w znaku chleba” – wyjaśnił.
Biskup przypomniał, że we wszystkich procesjach najważniejszy jest Chleb. „W Nim bowiem, w tym, co on oznacza i czym jest w swej istocie, zawiera się cały sens: i tej procesji, dzisiejszej uroczystości, istota Kościoła i Jego misji oraz sens naszego chrześcijaństwa. Tak jak ten Chleb nadaje wszystkiemu sens, tak miłość zawarta w tym świętym znaku potwierdza rację istnienia Kościoła” – dodał, zaznaczając, że chrześcijanin musi być dobry jak chleb.
„Gdyby w chrześcijaninie nie było miłości do ludzi, jego wiara byłaby po prostu wielką, bolesną pomyłką. Gdyby w świecie zabrakło racji, dla których warto być dobrym dla drugiego człowieka, czym stałoby się i jakie byłoby życie ludzi?” – pytał retorycznie i zachęcił do regularnego spotkania z Jezusem w Komunii św., będącej największym darem Kościoła.
Uroczystość zakończyło błogosławieństwo eucharystyczne na placu przed bielskim kościołem pw. Opatrzności Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.