Bp Greger: łaska Zmartwychwstałego przemienia wątpiącego w świadka
03 kwietnia 2018 | 16:32 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
Łaska zmartwychwstałego Jezusa przemienia człowieka wątpiącego w świadka, osobę zdziwioną w odważnego ucznia Chrystusa, który potrafi dać świadectwo – podkreślił bp Piotr Greger podczas Eucharystii, którą sprawował 3 kwietnia w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach. W miejscu, gdzie w 1891 r. bł. Celina Borzęcka otworzyła pierwszy na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, duchowny zachęcił do postawienia fundamentalnych pytań, jakie niosą ewangeliczne sceny opisujące pusty grób Jezusa.
Biskup wskazując na apostołów – Jana, który ujrzał i uwierzył (J 20, 8b) i Szymona Piotra, który dziwił się temu, co się stało (Łk 24, 12) – zachęcił do postawienia zasadniczych pytań inspirowanych postawą uczniów Chrystusa.
– Czy może budzić wiarę w drugim ktoś, kto sam jest jedynie zdziwiony? Czy może naprowadzić na najwłaściwsze odpowiedzi ktoś, kto sam pozostaje na poziomie wątpliwości i stawiania pytań? Czy temu, kto kocha i kieruje się miłością, może się przydać przewodnik, o którego miłości nic jeszcze nie wiadomo? Czy świętego może prowadzić grzesznik? – zapytał bp Greger i odpowiedział: „Na wszystkie te pytania właściwa odpowiedź jest tylko jedna: Tak! Taki jest Kościół, z ustanowienia Bożego, z Bożego pomysłu i ustanowienia”.
Jak zauważył kaznodzieja, markowy opis zmartwychwstania, będący według tradycji przekazem Piotra, jest m.in. szczerą historią kogoś, kto zaparł się Jezusa, któremu wydawało się, że dla niego historia się skończyła. „Tymczasem dla Chrystusa ona się dopiero na serio teraz rozpoczyna. To sam Piotr chciał, byśmy zapamiętali, z jakiej zapaści – grzechu i rozpaczy po nim – z jakiego ogromnego poczucia wykluczenia wyrwał go zmartwychwstały Pan!” – podkreślił biskup.
– Łaska zmartwychwstałego Jezusa przemienia człowieka wątpiącego w świadka, osobę zdziwioną w odważnego ucznia Chrystusa, który potrafi dać świadectwo. Taka jest natura Kościoła zbudowanego na fundamencie apostołów, na wierze Piotra – stwierdził hierarcha i powtórzył, że zadaniem Kościoła jest głoszenie radości paschalnej, której nie można zachować tylko dla siebie.
„Mandat przekazywania wieści o Zmartwychwstaniu otrzymaliśmy już na chrzcie świętym. Aby jednak tego daru nie stracić, trzeba go pomnażać. Paradoksem jest to, że on wzrasta wtedy, gdy się go rozdaje” – przypomniał.
Założycielkami Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek są matka i córka – Celina i Jadwiga Borzęckie. W Kętach znajduje się wybudowany przez nie klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie oraz istnieje dzieło apostolskie, zwane kiedyś ochronką, a obecnie funkcjonujące jako przedszkole im. błogosławionej Matki Celiny Borzęckiej. W kościele świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, we wspólnym sarkofagu, znajdują się relikwie błogosławionej siostry Celiny oraz doczesne szczątki jej córki – Sługi Bożej Matki Jadwigi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.