Bp Greger: owocujemy tylko współpracując z łaską Bożą
13 czerwca 2021 | 22:56 | rk | Rychwałd Ⓒ Ⓟ
Biskup Piotr Greger przewodniczył czerwcowemu nabożeństwu fatimskiemu w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Na modlitwie przed obliczem Pani Ziemi Rychwałdzkiej stawili się oprócz zwyczajnych pielgrzymów także samorządowcy z ziemi żywieckiej.
Eucharystia wieńcząca czuwanie celebrowana była przy polowym ołtarzu obok rychwałdzkiej bazyliki. Na koniec odbyła się także procesja fatimska.
W homilii biskup Piotr Greger przywołał dwie ewangeliczne przypowieści, jakimi posługuje się Jezus, by przybliżyć tajemnicę królestwa Bożego.
„Nadzieja nadejścia ostatecznej fazy królestwa Bożego jest niezawodna jak opisany, bogaty plon. Przesłanie tej przypowieści wygląda na protest Jezusa dotyczący niecierpliwości ludzi nie mogących zrozumieć, dlaczego nie działa On bardziej energicznie, zwłaszcza środkami politycznymi i nie organizuje zbrojnej walki z władzą cesarstwa rzymskiego” – wyjaśnił biskup, wskazując jednocześnie na drugi obraz z Ewangelii, porównujący królestwo Boże do małego ziarnka gorczycy.
„Jeśli dokładnie odczytujemy proces rozwoju widziany przez pryzmat przypowieści, to widać bardzo wyraźnie, iż nie wszystko owocuje w nas od razu, czasem musi długo dojrzewać. To nie oznacza, że Pan Bóg udziela się nam częściowo, fragmentarycznie, na raty, niejako dozując swoją łaskę. Bóg zawsze oddaje się nam w pełni swojej miłości” – podsumował duchowny i przypomniał, że „źródłem owocności wszelkich naszych działań – indywidualnych i wspólnotowych – jest łaska Boża”.
Przestrzegł zarazem przed bezczynnością i brakiem współpracy z darem Bożej łaski z jednej strony, oraz lekceważeniem łaski Bożej i poddaniu się pokusie samozbawienia z drugiej.
Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XVI wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja maryjnego wizerunku. Dokonali jej kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.