Bp Greger: postawa służebna wobec Bożych planów to droga do nieba
05 lipca 2020 | 14:29 | rk | Rajcza Ⓒ Ⓟ
„Matka Chrystusa przekonuje, że drogą zasługiwania na niebo jest postawa służebna wobec Bożych planów” – podkreślił 5 lipca bp Piotr Greger w sanktuarium maryjnym w Rajczy na Żywiecczyźnie, gdzie 3 lata temu odbyła się koronacja przebywającego tu wizerunku Matki Bożej Kazimierzowskiej, zwanego „Madonną z warkoczem” lub „Królową Beskidów”. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zachęcił, by nie ograniczać swojej relacji do Boga tylko do kierowania do Niego samych próśb, lecz przede wszystkim dziękowania Mu.
W homilii bp Greger, nawiązując do hymnu uwielbienia, jaki Maryja wyśpiewuje w domu swojej krewnej Elżbiety, wezwał, by uczyć się od Maryi postawy służebności wobec Bożych planów. „To, co Bóg proponuje, jest zawsze najlepsze, optymalne; my nic lepszego nie wymyślimy. Służebność, nie naiwna, ale rozsądna, roztropna, domaga się maryjnej pokory wobec wszelkich znamion ubóstwa ludzkiego życia. Czasem takie ubóstwo jest nam potrzebne, konieczne, ono zmusza do działania, prowokuje do ewangelicznej aktywności prowadzącej na ścieżki wiary” – stwierdził biskup i zachęcił, by wzorem Maryi uwielbiać Boga.
„Maryja uczy i przekonuje, że człowiek wiary potrafi i ma możliwość uwielbiać Pana Boga; stać go na taką postawę, nie ograniczając swojej relacji do Boga tylko do kierowania samych próśb” – dodał kaznodzieja.
Trzy lata temu ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel nałożył koronę na przebywający w sanktuarium w Rajczy beskidzki wizerunek maryjny – uważany za najpiękniejszą XVII-wieczną kopię obrazu Czarnej Madonny. Z kolei 351 lat temu delegacja rajczańskich górali przybyła do zamku żywieckiego i poprosiła Jana Kazimierza o pozwolenie na budowę u siebie kościoła.
Obraz Matki Boskiej Kazimierzowskiej należał do króla Jana Kazimierza. Pierwotnie znajdował się na zamku w Bełzie. Towarzyszył monarsze w czasie prowadzonych przez niego działań wojennych oraz – po abdykacji – jego wyjazdowi z kraju. W drodze do Francji, latem 1669 roku, Jan Kazimierz przebywał przez kilka tygodni w należącym do jego rodziny Państwie Żywieckim, goszcząc w tutejszym zamku. 4 lipca 1669 r. do monarchy przyszli rajczańscy górale, prosząc o zezwolenie na wybudowanie w królewskich włościach świątyni. Król zgadzając się, ofiarował dla przyszłej świątyni obraz Matki Bożej, do którego, jak napisał kronikarz, „miał osobliwe nabożeństwo”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.