Bp Greger: procesja Bożego Ciała to zaproszenie do uczestnictwa w misji Kościoła
30 maja 2024 | 17:50 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
– Procesja Bożego Ciała to swoistego rodzaju zaproszenie każdego człowieka dobrej woli, by zechciał wejrzeć w najgłębsze pokłady treści Kościoła i jego obecności w świecie, wyrażającej się w znaku chleba – podkreślił bp Piotr Greger, który 30 maja w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. i procesji Bożego Ciała. Procesja przeszła z katedry św. Mikołaja ulicami miasta do bialskiego kościoła Opatrzności Bożej.
Jak zauważył biskup w homilii podczas Mszy poprzedzającej procesję, każdego dnia człowiek korzysta z wielu darów, które otrzymuje zarówno od Boga, jak i od innych ludzi.
Przywołał pytanie z tekstu biblijnego: „Cóż masz, czego byś nie otrzymał?” (1 Kor 4, 7) i zachęcił do postawy wdzięczności za wszystko, co otrzymaliśmy. – Chrześcijanin, patrząc odpowiedzialnie na swoje życie, musi uznać, że powinno być ono przeżywane w duchu dziękczynienia. Jednocześnie wierzący nie może zapominać, że otrzymuje po to, aby dawać – wezwał.
Jak przestrzegł, bez postawy dawania zgromadzone rzeczy stają się dla człowieka obciążeniem. – W pewnym momencie człowiek zrozumie, że sens życia nie polega na braniu, lecz na dawaniu, nie na gromadzeniu, ale na rozdawaniu. Dzieląc się z miłością, zaczynamy pomnażać – zapewnił.
Wskazał jednocześnie na Eucharystię jako niezwykły dar. – W Eucharystii Chrystus daje nam wszystko: swoje życie, czas, siły i trud. On pragnął dać każdemu człowiekowi siebie samego aż do końca świata. Jego słowa Bierzcie i jedzcie… Bierzcie i pijcie… streszczają całe Jego życie, które było nastawione na dawanie, a nie gromadzenie – dodał.
Duchowny wyjaśnił, że liturgia Bożego Ciała wyraża stosunek Kościoła do świata poprzez symboliczne wyjście z chlebem w ręce, a procesje Bożego Ciała są „zaproszeniem do głębokiej wspólnoty z Chrystusem”. – Procesje są okazją do spotkania tego, czego naucza Kościół i co proponuje światu. To szansa na spotkanie przy stole, na którym leży Chleb życia przeznaczony dla wszystkich – zaznaczył biskup.
Hierarcha zwrócił uwagę, że z Chlebem eucharystycznym Kościół wychodzi tam, gdzie toczy się nasze codzienne życie. – Procesje, choć różne w formie, mają wspólny cel, obecność Jezusa w znaku Chleba. Ta obecność nadaje sens naszym działaniom i misji Kościoła. Miłość zawarta w Eucharystii potwierdza sens istnienia Kościoła. Bez miłości do ludzi nasza wiara byłaby błędem – dodał.
Zdaniem biskupa, procesje wyrażają wyjście i kroczenie naprzód, pokonywanie własnych uprzedzeń i ograniczeń. – Chrystus, stając się dla nas Chlebem, prowadzi nas i nadaje sens naszym działaniom – stwierdził.
Biskup poprowadził ulicami Bielska-Białej procesję eucharystyczną do 4 ołtarzy. W modlitwie udział wzięli m.in. duchowni, zakonnice, przedstawiciele różnych wspólnot kościelnych i organizacji, dzieci w strojach z pierwszej Komunii św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.