Bp Greger: rany są wpisane w kondycję Kościoła
11 kwietnia 2021 | 19:50 | rk | Kraków Ⓒ Ⓟ
„Być wierzącym nie oznacza wcale odrzucić na zawsze brzemię palących pytań. Chodzi raczej o to, aby stawić czoło wątpliwościom i codziennym dylematom” – podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył w Niedzielę Miłosierdzia, 11 kwietnia, Mszy św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przywołując postać apostoła Tomasza z niedzielnego czytania z Ewangelii, wyjaśnił, że jego wiara „która zrodziła się przy ranach Jezusa, nie przestała być dla niego drogą”.
W homilii duchowny wskazał, że wiara pomaga unieść codzienne znaki zapytania, niejasności, znosić ciężar tajemnicy. Wskazał na wiarę Tomasza, która, jak zaznaczył, zrodziła się przy ranach Jezusa.
„Ona nie przestała być dla niego drogą. Nadal miał nieść brzemię swoich wątpliwości i pokus sceptycyzmu. Pewność wiary pojawia się tylko tam, gdzie poprzez dotknięcie ran obecnych w świecie nastąpi uzdrawiający moment spotkania z Jezusem. Jego rany na stałe są wpisane w przestrzeń i kondycję wspólnoty Kościoła” – podkreślił i przypomniał, że „tylko zraniony Bóg przez naszą zranioną wiarę może uzdrowić zraniony świat”. „To jest dowód Jego miłosierdzia” – powtórzył kaznodzieja.
Zachęcając do odkrycia istotnego przesłania niedzielnej Ewangelii, zwrócił uwagę, że wątpiący Tomasz nie opuścił wspólnoty apostołów.
„Apostołów, którzy stanowią zaczątek Kościoła. Gdyby w swoich wątpliwościach odszedł od współbraci, nie spotkałby się z Chrystusem. Tomasz wątpi, ale – na szczęście – nie chce poddać się zwątpieniu, dlatego jest razem z gronem apostołów” – dodał i zauważył, że zmartwychwstały Chrystus objawia się Tomaszowi właśnie pośród wspólnoty apostolskiej, a nie indywidualnie, na osobności.
„To istotna informacja dla nas, którzy należymy do wspólnoty Kościoła, tworzymy Kościół, jesteśmy Kościołem. W tej wspólnocie przeżywamy naszą wiarę, tu szukamy przezwyciężenia swoich słabości, tu poszukujemy optymalnych i skutecznych rozwiązań naszych dylematów. Nie porzucajmy łatwo, a czasem bezmyślnie, wspólnoty wiary, także wtedy, gdy ludzka słabość i niemoc rodzą poczucie zgorszenia. Nigdy nie rezygnujmy ze wspólnoty Kościoła, bo w niej możemy doświadczyć uzdrawiającej mocy wiary, aby przeżyć pełne wewnętrznej dynamiki spotkanie z Chrystusem zmartwychwstałym, a przez Niego – z Bogiem bogatym w miłosierdzie” – zaapelował.
Zwrócił uwagę na jeszcze jedno oblicze Bożego miłosierdzia, chcącego w nas i przez nas uobecniać je we współczesnym świecie. „Oto wielkie przesłanie dzisiejszej niedzieli: nie rezygnować z drugiego człowieka, nigdy go nie przekreślać, nawet wtedy – a zwłaszcza wtedy – gdy wątpi, jest zagubiony i schodzi na złą drogę życia. Wszyscy – bez wyjątku – potrzebujemy Boga, takiego, jaki jest bogatego w miłosierdzie” – stwierdził na koniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.