Bp Greger: św. Jakub uczy nas trudnej miłości
22 kwietnia 2012 | 23:37 | rk Ⓒ Ⓟ
„Święty Jakub uczy nas, że nieść krzyż to znaczy kochać także wtedy, kiedy to trudne” – mówił bp Piotr Greger, który odprawił 22 kwietnia Szczyrku uroczystą Eucharystię w 1. rocznicę ustanowienia w tutejszym kościele sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła. Liturgia zainaugurowała także kolejny sezon pielgrzymowania odcinkami Beskidzkiej Drogi św. Jakuba.
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej wyjaśniał w homilii, że nieść krzyż oznacza trzymać się mocno Pana Jezusa także wówczas, kiedy to niemodne i dalekie od popularności. „Nieść krzyż to być wiernym wobec przykazań Bożych także wtedy, gdy inni próbują nas przekonać, że to nie ma sensu. Nieść krzyż to chcieć służyć niż być obsługiwanym. Oto konkretne zachowania będące dowodem realizacji swojego powołania na miarę ewangelicznego świadectwa” – dodawał.
Hierarcha zachęcał też do udania się w wędrówkę szlakami Jakubowymi. „Przed nami kolejny rok wędrówek szlakami oznaczonymi jakubową muszlą. To nasze pielgrzymowanie – bez względu na to, który odcinek trasy będzie nam dane przejść z modlitwą na ustach i głęboką refleksją w sercu – potraktujmy to jako kolejne wezwanie i zarazem okazję do świadectwa wobec Chrystusa, który dla nas i dla naszego zbawienia umarł, zmartwychwstał i żyje!” – podkreślał kaznodzieja.
Tymczasem otwierane są kolejne, odpowiednio oznakowane, odcinki na powstającej Beskidzkiej Drodze Św. Jakuba. Szlak prowadzi z sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku i przez sanktuarium maryjne na szczyrkowskiej Górce, następnie skoczowską Kaplicówkę, do kościoła pw. św. Jakuba Apostola w Simoradzu. Pozostałe części projektowanej Beskidzkiej Drogi św. Jakuba zaczynają się od Starego Sącza do Myślenic (I odcinek), z Myślenic przez Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic (II odcinek) oraz z Wadowic przez Rzyki, Groń JPII, Rychwałd, Żywiec do Szczyrku (III odcinek).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.