Bp Greger w katedrze: zło nie tkwi w posiadanym bogactwie, ale w sercu człowieka
11 października 2021 | 00:58 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Gromadzone bogactwa nie są przekleństwem, ale chciwość, drapieżna ręka i szalone, nieopanowane rozmiłowanie w tym, co człowiek posiada” – podkreślił bp Piotr Greger, który 10 października w bielskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w Dniu Papieskim. Udział w liturgii wzięli m.in. młodzi stypendyści papieskiej fundacji.
W homilii, w nawiązaniu do czytania z ewangelii o bogatym młodzieńcu, zwrócił uwagę, że Pan Jezus przestrzega przed niebezpieczeństwem bogactwa, ale nie żąda, „abyśmy byli żebrakami czy ludźmi bezdomnymi”.
„Zło nie tkwi w posiadanym bogactwie, ale w sercu człowieka. Gromadzone bogactwa nie są przekleństwem, ale chciwość, drapieżna ręka i szalone, nieopanowane rozmiłowanie w tym, co człowiek posiada. Jeśli dla kogokolwiek dobra materialne są wszystkim, dla takiego człowieka Bóg jest nikim i właściwie niczego wartościowego nie posiada” – zaznaczył. Zdaniem biskupa, Pan Jezus wzywa człowieka do zdecydowanej konfrontacji. Jednocześnie zwrócił uwagę, że „nikt z nas nie wie – tak jak człowiek z dzisiejszej Ewangelii – do czego zostaniemy wezwani w chwili osobistego z Nim spotkania”. „Niektórzy być może z lęku przed tym wezwaniem do czegoś więcej wybiorą tzw. święty spokój i ograniczą się tylko do sumiennego wypełnienia przykazań” – zauważył.
Jak podkreślił pytanie Jezusowego rozmówcy – „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne (Mk 10, 17b)” – jest bardzo poważne.
„On nie pyta o zadowolenie, nie ma tu mowy o szczęściu doczesnym, on pyta o istotę, o zbawienie, pytanie dotyczy osiągnięcia celu. Potraktujmy dziś to pytanie bardzo osobiście, adresowane bezpośrednio do każdego z nas. Niech ono będzie pytaniem otwartym, skłaniającym do zadumy i refleksji, pytaniem zapraszającym do osobistego spotkania z Jezusem na modlitwie. Niech to pytanie – w pozytywnym sensie – chociaż trochę nas niepokoi i motywuje do podjęcia każdego wysiłku” – zaapelował.
Wraz z hierarchą modlił się m.in. ks. Wiesław Płonka, koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Duchowny w rozmowie podkreślił, że młodzi ludzie ofiarowaną im pomoc wykorzystują w pełni, angażując się we wszelkie możliwe dzieła w swoich miejscowościach oraz tam, gdzie studiują i uczą się. Poinformował, że aktualnie w diecezji bielsko-żywieckiej jest 75 stypendystów: Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (60 osób) oraz diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei” (ok. 15 osób). Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów.
Błażej Mrowiec z Żywca jest w Fundacji od ponad 3 lat. „To bardzo wartościowy czas. Fundacja pomogła mi materialnie, ale też poznałem wielu wspaniałych ludzi” – zaznaczył w rozmowie. 17-letnia Zuzia z Gilowic rozwija swoje muzyczne pasje: gra na skrzypcach i trąbce. „Na skrzypcach gram od 9 lat” – dodała i wyjaśniła, że tegoroczne hasło Dnia Papieskiego rozumie jako wezwanie do rozwoju i śmiałego osiągania swoich celów.
Robert i Jacek Laszczakowie są bliźniakami pochodzącymi z Kęt, Przygotowują się do matury – jeden w liceum krakowskim, drugi – w kęckim. „Fundacja pomaga nam w sposób materialny, ale i duchowy. Dzięki niej możemy być żywym pomnikiem Jana Pawła II. Mamy regularne spotkania z księdzem koordynatorem i innymi stypendystami” – opowiada Robert. Obaj stypendyści są lektorami. Ich zdaniem, papieskie słowa „Nie lękajcie się”, będące hasłem Dnia Papieskiego, są wezwaniem do odważnego głoszenia słowa Bożego i życia na co dzień Eucharystią.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.