Bp Greger w Wielki Czwartek: Eucharystia uzdalnia do miłości wobec bliźniego
06 kwietnia 2023 | 19:11 | rk | Żywiec Ⓒ Ⓟ
„Eucharystyczna przemiana nie zatrzymuje się tylko na znakach chleba i wina, ale uzdalnia nas do wyrażenia miłości poprzez schylanie się przed bliźnim” – podkreślił bp Piotr Greger, który 6 kwietnia w żywieckiej konkatedrze celebrował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Duchowny przypomniał, że ewangelista Jan, opisując czynność umycia nóg, „pragnie zwrócić uwagę na to, co stanowi istotę całego życia Jezusa: wstawanie od stołu, składanie świątecznych szat, pochylanie się ku człowiekowi w tajemnicy przebaczenia, posługa na rzecz ludzkiego życia i śmierci”.
Jak zauważył hierarcha, w opisie ewangelicznym ostatniej wieczerzy życie i śmierć Jezusa „stają się przejrzyste i objawiają miłość aż do końca, miłość nieskończoną, która jest rzeczywistym obmyciem człowieka”.
„Zgoda na umycie swoich nóg oznacza gotowość wejścia w działanie Jezusa, nasze w nim uczestniczenie i utożsamienie się z całą dynamiką tego wydarzenia” – zaznaczył kaznodzieja i powtórzył, że „miłość przyjmujemy tylko wtedy, kiedy sami miłujemy”.
Zdaniem biskupa, Jan w swym opisie Wieczernika zwraca uwagę na jedno ze znaczeń spotkania z Jezusem przy stole eucharystycznym. „Ilekroć sprawujemy Mszę św., tyle razy uobecniamy pośrodku wspólnoty Kościoła uniżoną miłość Jezusa. Uobecniamy Jego samego w akcie największego uniżenia, aż po śmierć krzyżową. Jego Ciało wydane i Jego Krew wylaną my przyjmujemy; nie po to, abyśmy usiłowali swoje życie i naszych wspólnot zabezpieczyć i zachować dla świętego spokoju. Czynimy to po to, aby wydać je braciom” – wyjaśnił, wskazując na istotę eucharystycznej przemiany.
„Ona nie zatrzymuje się tylko na znakach chleba i wina, ale wchodzi w nasze serca i czyniąc je przemienionymi, stajemy się zdolni do wyrażenia miłości poprzez schylanie się przed bliźnim” – dodał.
Nawiązując do powtarzanego dziś w liturgii obrzędu zwanego mandatum (przykazanie) bp Greger zachęcił, by znak umycia nóg wyzwalał w każdym poczucie odpowiedzialności za wszystko, co tworzy obszar nowego przykazania miłości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.