Bp Greger: wiara nie jest ciężarem, lecz radością
05 stycznia 2013 | 23:40 | rk Ⓒ Ⓟ
Wiara nie jest redukowalna do wiedzy i jest nadaniem sensu, bez którego całość egzystencji człowieka pozostałaby zawieszona w próżni – mówił bp Piotr Greger, który 5 stycznia uczestniczył w spotkaniu opłatkowym dla przedstawicieli Spotkań Małżeńskich, ruchu mającego na celu pogłębienie, odnowienie oraz odbudowanie miłości małżeńskiej. Życzenia i łamanie się opłatkiem poprzedziła Msza św. w kurialnej kaplicy.
W homilii biskup na przykładzie postawy Natanaela z Ewangelii, zaproponował przeanalizowanie swojego życiowego powołania. Nawiązując do trwającego Roku Wiary, kaznodzieja przypomniał myśl sformułowaną przed ponad 40 laty przez kardynała Josepha Ratzingera o tym, że na drodze wiary człowiek odkrywa to, co jest prawdziwe i rzeczywiste, „chociaż tego gołym okiem nie widać”.
„Wiara oznacza decyzję, że w głębi ludzkiej egzystencji istnieje punkt, który nie może być żywiony tym, co widzialne i dotykalne, ale natrafia na niewidzialne, które staje się doświadczalne i okazuje konieczne dla życia oraz jego rozwoju. Wiara nie jest redukowalna do wiedzy i jest nadaniem sensu, bez którego całość egzystencji człowieka pozostałaby zawieszona w próżni” – zaznaczał biskup i apelował, by łaskę wiary wypraszać na modlitwie. Ostrzegał też, że „wiara pozostaje bezowocna, gdy nie staje się życiem”.
„A zatem trzeba się uczyć żyć i potwierdzać wiarę tak, by w niej znaleźć radość a nie ciężar. Posiadającemu wiarę nie chodzi o satysfakcję, że inni jej nie mają, ale o wdzięczność, która pragnie ją każdemu ofiarować. Najgorszym doświadczeniem chrześcijaństwa nie jest walka z nim, bo każde prześladowanie zaświadcza o wielkiej wewnętrznej mocy wiary. Najgorsza dla chrześcijaństwa jest obojętność” – mówił hierarcha i życzył, by codzienne poruszanie się po drogach wiary było inspiracją i motywacją do utwierdzania się na drodze swojego życiowego powołania.
Podstawową formą pracy ruchu Spotkania Małżeńskie są dwudniowe spotkania zamknięte o charakterze warsztatów. Prowadzone są w duchu dialogu męża i żony. Są szczególnie pomocne dla par przeżywających kryzys małżeński. Na rekolekcje może przyjechać każde małżeństwo, niezależnie od wieku, stażu małżeńskiego, wykształcenia czy religijnego zaangażowania. Biorą w nich udział małżeństwa żyjące zgodnie jak i małżeństwa będące ze sobą w konflikcie, często będące na etapie przygotowania do rozwodu, małżeństwa po separacji, które miały zamiar ponownie się połączyć. Organizowane są także rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych. Spotkania Małżeńskie prowadzą przygotowanie do sakramentu małżeństwa – Wieczory dla Zakochanych oraz Rekolekcje dla Narzeczonych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.