Bp Greger zamknął Bramę Miłosierdzia w skoczowskiej świątyni
13 listopada 2016 | 21:26 | rk Ⓒ Ⓟ
Do podejmowania uczynków miłosierdzia jako owocu kończącego się Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia zachęcił 13 listopada bp Piotr Greger podczas uroczystości zamknięcia Bramy Miłosierdzia w kościele w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. W jubileuszowej świątyni modlili się liczni kapłani i wierni, dziękując za otrzymane łaski podczas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.
W homilii bp Greger porównał życie doczesne do „czasu próby” w perspektywie wieczności. „Mamy świadomość, że nasza doczesność jest czasem zdawania egzaminu z wypełniania Bożych przykazań, a nade wszystko z miłości Boga i bliźniego” – zaznaczył duchowny. Zachęcił zarazem do tego, by czynić rachunek sumienia, „aby już teraz przeżyć czas nawrócenia i przemiany”.
Porównując życie doczesne do zakonnego nowicjatu, gdy człowiek wstępujący do zakonu nie do końca jest świadomy tego, co się wyraża przez charyzmat życia zakonnego, biskup zwrócił uwagę na podobieństwo do życia doczesnego na tym świecie, kiedy stopniowo człowiek odkrywa jego sens i swoje ostateczne przeznaczenie.
„Człowiek, który zastanawia się nad sensem życia i próbuje zrozumieć istotę człowieczeństwa, prędzej czy później odnajdzie w swym życiu to, co wskazuje na perspektywę czekającej go wieczności” – dodał. Zauważył też, że gdy człowiek otwiera serce na potrzeby drugiego człowieka, jego „wiara nabiera konkretnych rysów miłosierdzia. „A brak miłosierdzia nieubłaganie pociąga za sobą sąd Boży” – przestrzegł.
Oprawę muzyczną podczas liturgii w Skoczowie zapewniła m.in. schola Coram Deo et Hominibus pod dyr. Katarzyny Koziny.
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia potrwa do 20 listopada. Papież Franciszek dokona uroczystego zamknięcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia 20 listopada, zamykając Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.