Bp Guixot: dialog między religiami wymaga więcej niż tylko tolerancji
27 maja 2019 | 15:43 | ts (KAI) / pw | Watykan Ⓒ Ⓟ
Między religiami powinno w przyszłości bardziej chodzić o prawdziwe współżycie niż tylko o tolerancję. Podkreślił to na portalu internetowym „Vatican News” nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot. Hiszpański kombonianin uważa, że „życie w tolerancji to nie życie obok siebie, ale świadome życie z sobą”. Jego zdaniem drugim wyzwaniem dla dialogu międzyreligijnego jest obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego są w sposób okrutny mordowani”. Ojciec Święty mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot, MCCJ nowym jej przewodniczącym.
„Ponadto religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie”, powiedział Ayuso. Zwrócił uwagę, że jest to główną intencją wspólnej deklaracji o „ludzkim braterstwie” ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego br. przez papieża Franciszka i wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayyeba. Należy spowodować, aby treść tego oświadczenia była bardziej znana i realizowana w praktyce.
Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał też wypowiedź swego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana, który mówił o „szoku ignorancji”.
Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni przewodniczący Rady określił w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu wiernych dotyczącą wartości i treści ich własnej religii. Bp Ayuso Guixot powiedział, że także z tego powodu Światowa Rada Kościołów i Watykan przyjęli w ubiegłym tygodniu w Genewie wspólne oświadczenie na temat religijnego wychowania do pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.