Bp Gurda do diecezjan: Przekażmy wielkie dzieło naszego zbawienia kolejnym pokoleniom
25 maja 2014 | 11:38 | eł Ⓒ Ⓟ
Zaangażowanie w życie Kościoła, uczestniczenie w grupach modlitewnych, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych, formacja w rodzinach, duszpasterska troska o rodzinę oraz rozwój działalności charytatywnej – to propozycje jakie przedstawia kapłanom i wiernym świeckim biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Dzień po uroczystym ingresie do katedry siedleckiej w kościołach diecezji czytane jest „Słowo Biskupa Siedleckiego na rozpoczęcie posługi pasterskiej w diecezji”.
Bp Gurda także dziękuje w nim uczestnikom i organizatorom sobotnich uroczystości, przypomina o wielkiej spuściźnie duchowej i historycznej diecezji siedleckiej i docenia wkład swoich poprzedników w rozwój tej wspólnoty diecezjalnej. Wyznacza także zadania i rysuje plany swojej posługi biskupiej.
„Chcę, abyśmy jako wspólnota uczniów Jezusa wielkie dzieło naszego zbawienia przekazywali kolejnym pokoleniom” – pisze biskup siedlecki i daje wskazówki jak to czynić.
Pierwszym zadaniem jest żywe i zaangażowane uczestnictwo w życiu Kościoła diecezjalnego i powszechnego. Bp Gurda zachęca wiernych do uczestniczenia, na ile to jest możliwe, w rozpoczętym już przez jego poprzednika bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, drugim Synodzie Diecezji. „Zaangażowanie w prace Synodu pozwoli na większe zrozumienie tajemnicy tej wspólnoty, do której należymy i którą jesteśmy, tajemnicy Kościoła. Pozwoli zrozumieć, że Kościół nie jest tylko instytucją, jak często obecnie próbuje się Go postrzegać, ale jest przede wszystkim miejscem działania Boga w Trójcy Jedynego, który daje nam życie, który nas zbawia i który nas uświęca” – przekonuje. Służyć temu ma uczestniczenie w grupach modlitewnych, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych działających przy parafiach. Biskup siedlecki prosi jednocześnie księży proboszczów i księży prefektów, osoby konsekrowane i katechetów, aby tym nowym formom życia w Kościele poświęcili swój czas i objęli je swą duszpasterską opieką. „Jest wielką potrzebą, by w parafiach istniały stowarzyszenia i grupy modlitewne. Propozycji jest bardzo dużo, począwszy od Kół Żywego Różańca, poprzez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, do Wspólnot Neokatechumenalnych” – wyjaśnia.
Dużo miejsca w swym Słowie poświęca rodzinie. Apeluje do rodziców, by przekazywali swym dzieciom wiarę w Jezusa Chrystusa, jako ich Boga i Pana, by mówili im o Jego miłości, aby starali się je wychować według nauki zawartej w Ewangelii. Zdaniem bpa Gurdy to rodzina, pomimo zagrożeń jakie przeżywa, jest najważniejszą przestrzenią przekazu i obrony wiary. „Nie kto inny, ale rodzice, babcie i dziadkowie, mogą w sposób naturalny przekazać swym dzieciom i wnukom prawdy wiary, mogą nauczyć modlitwy, mogą nauczyć żyć w przestrzeni Bożej łaski. Słowa o Bogu powiedziane przez tatę i mamę najbardziej trafiają do serca ich dzieci i w nim zapuszczają korzenie. I nikt nie może chrześcijańskich rodziców z tego zadania zwolnić, ani im w tym przeszkadzać. Wiara wyznawana przez rodziców, wspólna z nimi modlitwa w domu, czy w kościele, pozostawiają niezatarty i mocny ślad w sercach dzieci na całe ich życie” – pisze ks. biskup i zapewnia, że duszpasterska troska Kościoła będzie w dalszym ciągu skierowana na rodzinę. Ma ona objąć przygotowanie do sakramentu małżeństwa, obejmie również same małżeństwa starając się przyjść im z pomocą w przeżywanych przez nie trudnościach. „Bardzo nam zależy, aby małżonkowie mieli zaufanie do Kościoła i widzieli w Nim odpowiedzialnego i mądrego przyjaciela, który pragnie przyjść im z pomocą. Mam nadzieję, że przez rozmowy i wspólną modlitwę duszpasterska pomoc Kościoła okaże się skuteczna” – wyjaśnia.
Ksiądz biskup zwraca także uwagę na potrzebę zaangażowania w szeroko prowadzoną w diecezji siedleckiej działalność charytatywną. „Nie możemy być obojętni wobec trudności materialnych i duchowych naszych braci i sióstr, a szczególnie rodzin wielodzietnych. Znając wrażliwość waszego serca wiem, że ta przestrzeń życia i działalności Kościoła, w dalszym ciągu będzie owocowała w dobre dzieła” – podkreśla.
Na zakończenie poleca wszystkich, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich opiece Matki Bożej Kodeńskiej, patronów diecezji i Męczenników z Pratulina oraz prosi o modlitwę w jego intencji, aby dobrze wypełnił posługę biskupa.
List jest czytany w kościołach diecezji siedleckiej w niedzielę 25 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.