Bp Gurda na pielgrzymce dziadków i teściów: Bóg nie dzieli, On łączy
29 lipca 2024 | 10:13 | ks. Bartosz Svabik | Parczew Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie 28 lipca już po raz piąty miała miejsce Diecezjalna Pielgrzymka Dziadków i Teściów, która przebiegała pod hasłem: „Docenić starość”. Pielgrzymka rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy.
Tegoroczne wydarzenie zbiegło się z obchodami IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima. W tym roku towarzyszyły mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”.
Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzonych w sanktuarium pielgrzymów powitał ks. dr Jacek Sereda – Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, który zwrócił uwagę na piękno podeszłego wieku i podziękował za trud pielgrzymowania.
Bp Gurda podczas Mszy Świętej, sprawowanej w intencji pielgrzymów zgromadzonych w parczewskim sanktuarium, zawrócił uwagę na Eucharystię jako znak jedności. – Eucharystia jest naszą siłą, naszą mocą w przezwyciężaniu podziałów – mówił.
– Bóg, który w dzisiejszej Ewangelii nakarmił głodnych, nikogo nie wykluczał, aby wszyscy czuli się jedną wielką wspólnotą. Popatrzmy zatem, jak ważny jest wspólny posiłek, szczególnie w naszych rodzinach. Dbajmy o niego, w miarę naszych możliwości – zaapelował biskup. – Jezus, który dziś cudownie rozmnaża chleb pragnie, abyśmy pochylili się nad tajemnicą naszej wiary, nad tajemnicą Eucharystii, którą Chrystus ustanawia podczas żydowskiego święta Paschy, w czasie Ostatniej Wieczerzy – przypomniał bp Gurda.
Siedlecki hierarcha odniósł się, w nawiązaniu do Słowa Bożego, także do bieżących wydarzeń: – W tych dniach bardzo boleśnie, jako katolicy odczuwamy otwarcie tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Podczas nich została wyśmiana właśnie Ostatnia Wieczerza. Jako katolicy i chrześcijanie, zostaliśmy ośmieszeni i poniżeni w oczach świata. Nie zostały uszanowane nasze wartości, tajemnica naszej wiary. Spełniają się słowa Jezusa, że świat będzie nas nienawidził ze względu na naszą wiarę w Jezusa – akcentował biskup.
– Pomimo ataków, których doświadczamy, my gromadzimy się na sprawowaniu Eucharystii, ustanowionej podczas Ostatniej Wieczerzy, na której Jezus nas łączy, karmi nas swym ciałem. Świat, który odrzucił Boga nie może nas zniechęcić do Eucharystii, do jedności – wskazał. Świat budowany według pragnienia Boga, opiera się na jedności, na rodzinie, dlatego właśnie, to rodzina jest przez dzisiejszy, zateizowany świat tak chętnie atakowana. Dokonuje się tego m.in. poprzez niszczenie więzów międzypokoleniowych, więzów pomiędzy starszymi i młodymi. Pan Bóg tego nie chce! On nie dzieli, On łączy. Ideologia, która przeciwstawia sobie młodych i starszych, niszczy smak braterstwa między nami. A przecież jesteśmy dziećmi tego samego Ojca – zakończył biskup siedlecki.
Po wspólnej modlitwie Anioł Pański miała miejsce konferencja „Pięknie jest być starszym. Pochwała starości”. wygłoszona przez dr Halinę Iwańczyk – psycholog z Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego w Lublinie. Prelegentka zwróciła uwagę na współczesną potrzebę odkrycia wartości podeszłego wieku i piękna jej przeżywania. Pani psycholog wskazała zalety starości i odpowiadała na zarzuty dotyczące sędziwego wieku.
Wydarzenie zakończyła wspólna agapa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.