Bp Gurda: nasze uświęcenie dokonuje się w codzienności
13 maja 2024 | 07:00 | ks. mw | Parczew Ⓒ Ⓟ
Bez tej codziennej bliskości z Jezusem, umacnianej przez Ducha Świętego, nie byłoby możliwe otwarcie drzwi swego domu dla szukających pomocy. Przez codzienność przygotowujemy się do wieczności. Przez ten czyn, błogosławiona Rodzina Ulmów weszła do nieba – wskazał bp Kazimierz Gurda. Podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie wprowadzono relikwie bł. Rodziny Ulmów. Wspólna Eucharystia była pierwszym, centralnym punktem XIII Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin, która odbyła się 12 maja.
Tegoroczne wydarzenie upłynęło pod hasłem „Świętość w codzienności”. Pielgrzymi przybyli do parczewskiego sanktuarium, aby wspólnie modlić się do Boga za rodziny diecezji siedleckiej. Na początku Eucharystii dokonano błogosławieństwa obrazu Męczenników z Markowej oraz wprowadzono relikwie. Relikwiarz wraz z malarskim wizerunkiem od poniedziałku, 13 maja będą nawiedzać kolejne parafie, najpierw dekanatu parczewskiego, a następnie wszystkie wspólnoty parafialne w diecezji siedleckiej.
Biskup siedlecki na początku homilii przypomniał, że uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina nam, że wszyscy, którzy zostali włączeni w życie Jezusa przez sakrament chrztu i należą do Kościoła, mają szansę, a nawet są wezwani, aby osiągnąć niebo. – Świętość zawarta jest w naszym coraz większym podobieństwie do Bożego Syna. To uświęcenie dokonuje się w naszej codzienności – wskazał bp Gurda.
Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności
Hierarcha, wskazując na bł. Rodzinę Ulmów, przypomniał, że nasze uświęcenie dokonuje się w codzienności. – W niej dokonują się rzeczy nadzwyczajne, które dla tych, którzy wierzą w Jezusa stają się jednocześnie zwyczajne. Taka sytuacja może się zdarzyć tylko w rodzinach zakorzenionych w swej codzienności w Chrystusie, prowadzonych do Niego przez Ducha Świętego – mówił ksiądz biskup.
Józef i Wiktoria Ulmowie potrzebowali siebie nawzajem w małżeńskim życiu. Potrzebowali wzajemnej troski, pomocy, dobrego słowa, wzajemnego przebaczenia. Potrzebowali obecności swych dzieci i obdarzania ich miłością, matczyną i ojcowską czułością każdego dnia. – Czuli się odpowiedzialni za swe dzieci, za ich chrześcijańskie, katolickie wychowanie, przygotowanie ich do mądrego, odpowiedzialnego życia w świętości na co dzień – akcentował bp Gurda.
Bp Gurda przypomniał rodzicom, że w procesie wychowania istotny jest fundament, którym jest obecność w życiu Chrystusa, życie w łasce Bożej. – We wspólnocie Kościoła, w rodzinie, wszyscy rodzice i dzieci, poddajemy się temu samemu wychowawcy, którym jest Jezus. Wspierani jesteśmy darami Ducha Świętego. W ten sposób rodzice stają się świadkami Ewangelii i świadkami miłości Ducha Świętego wobec swych dzieci. I przez dawane codziennie świadectwo wierności Jezusowi i Duchowi Świętemu, wychowują swe dzieci – przypomniał bp Gurda.
– Dzięki swej świętości w codzienności, świętości nie wyszukanej, ale bardzo zwyczajnej, czasem tak normalnej, że nie rzucającej się w oczy, zdobyli się na zwykły, ale jednocześnie niezwykły czyn pomocy tym, których życie było zagrożone. Obyśmy i my w naszych rodzinach potrafili tak kierować się w naszym życiu Ewangelią Jezusa i dać się prowadzić do Niego przez Ducha Świętego, abyśmy potrafili zdobywać się na zwykłe czyny, które w Bożej perspektywie są nadzwyczajne – wskazał na bł. Rodzinę Ulmów bp Kazimierz Gurda.
Podczas pielgrzymki, wszyscy przybyli wysłuchali także konferencji ks. dr Grzegorza Czerwonki (duszpasterza rodzin z archidiecezji przemyskiej) o Męczennikach z Markowej. Kapłan w konferencji wskazał, że bł. Rodzina Ulmów jest dziś dobrym przykładem zdobywania świętości w codzienności, która pokazuje czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. – Wskazuje również na wartości, którymi niemal każdy z nas chce żyć. Ich historia może być dla nas inspiracją, skąd czerpać niezwykłą siłę ducha i niezłomność. Wiemy jedno: Oni czerpali z wiary w Boga i z rodziny, którą tworzyli i w której żyli – mówił ks. Czerwonka.
Prelegent dał konkretne wskazania, przypominając historię bł. Rodziny Ulmów; są to: w wychowaniu dzieci zacznij od siebie; poznawaj Boga – czytaj Pismo św.; kochaj swojego współmałżonka; spędzaj czas ze swoimi dziećmi; módl się i pracuj, czyli świętość w codzienności; kochaj i wymagaj; regularnie korzystajcie z sakramentów; odkrywaj i rozwijaj swoje talenty, realizuj pasje i spełniaj marzenia.
– Korzystajcie z tego wielkiego daru nowych błogosławionych, budujcie duchową przyjaźń z błogosławioną Rodziną Ulmów, każdego dnia możecie prosić ich o wsparcie, wstawiennictwo za waszą rodzinę – zakończył ks. Grzegorz Czerwonka.
Następnie swoim świadectwem podzielili się Marta i Krzysztof Kardaś, diecezjalni doradcy życia rodzinnego z archidiecezji przemyskiej. Podczas agapy dokonano także błogosławieństwa nowego budynku domu rekolekcyjnego, który powstał przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.