Bp Gurda podziękował żołnierzom za służbę dla ojczyzny i pomoc w czasie kataklizmów
15 sierpnia 2010 | 13:58 | dziar Ⓒ Ⓟ
Za wierną służbę ojczyźnie, niesienie pomocy podczas kataklizmów i solidarność w modlitwie za m.in. ofiary katastrofy smoleńskiej, dziękował żołnierzom bp Kazimierz Gurda. Z okazji święta Wojska Polskiego kielecki biskup pomocniczy sprawował Mszę św. w kościele garnizonowym w Kielcach.
W homilii bp Gurda mówił o znakach, którymi dla wiernych są fakty z życia Maryi, ukierunkowane na „rzeczywistość nieba”, podkreślał także, że „tajemnica Wniebowzięcia jest dla nas pełna wielkiego uroku”.
– „Naród polski od początku istnienia związał swoje losy z Matką Jezusa, szczególnie w momentach zagrożenia bytu narodowego” – mówił bp Gurda przypominając „interwencję Maryi podczas Bitwy Warszawskiej 1920 r.”, zapowiedzianą w pismach sł. Bożej Wandy Malczewskiej w 1872 i w 1873 r.
Bp Gurda wspominał także żołnierzy ginących na różnych frontach w czasie wojen i pokoju. Podczas Eucharystii wierni modlili się za spokój duszy bp. Tadeusza Płoskiego, generała WP, gen. Tadeusza Buka z Kielc i innych żołnierzy, którzy zginęli pod Smoleńskiem.
W uroczystości w kościele garnizonowym wzięli udział m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka – Koruba, wicemarszałek Zdzisław Wrzałka, dowódca Garnizonu Kielce płk Janusz Falecki, jednostki różnych służ mundurowych – pożarniczych, celnych, policyjnych, kombatanckich, harcerskich itp.
Po Mszy św. jej uczestnicy prowadzeni przez oddziały kawaleryjskie, przemaszerowali na Plac Piłsudskiego pod Pomnik Czwórki Legionowej. Uroczysty apel rozpoczęło odegranie Hymnu Państwowego i wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Po okolicznościowych przemówieniach – wręczono odznaczenia i mianowania. Ignacy Skowron, 95-letni, ostatni żyjący obrońca Westerplatte, świadek pierwszego wystrzału II wojny światowej (stał wówczas na warcie) – otrzymał stopień majora.
Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek, defilada zakończyły oficjalne obchody pod Pomnikiem Czwórki Legionowej.
Dniu Wojska Polskiego towarzyszą miejskie imprezy, m.in.: prezentacja sprzętu wojskowego na Placu Piłsudskiego, wystawa dokumentująca działania wojska podczas tegorocznej akcji powodziowej, otwarcie wystawy z okazji rocznicy 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem – w holu głównym Wojewódzkiego Domu Kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.