Bp Gurda: pomódlmy się za nasze rodziny
19 grudnia 2014 | 12:10 | eł Ⓒ Ⓟ
– W obliczu takiej tragedii trzeba modlić się za nasze rodziny – powiedział bp Kazimierz Gurda w wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie. Poproszony o komentarz do tragicznych wydarzeń przed tygodniem w Rakowiskach, k. Białej Podlaskiej, na obszarze diecezji siedleckiej – zabójstwa rodziców przez syna i jego przyjaciółkę – biskup siedlecki podkreślił, że tylko modlitwa pozwoli na spokojną refleksję nad przyczynami, które mogły doprowadzić do takiej tragedii. – Wszyscy przeżywamy to wydarzenie jako coś niezrozumiałego – stwierdził.
Składając kondolencje rodzinie i wszystkim, których dotknęła ta tragedia, bp Gurda zapewnił o modlitwie za zmarłych, ale także za tych, którzy tego mordu dokonali. – Najlepszą rzeczą w tej sytuacji jest zwrócenie się do Pana Boga i modlitwa za wszystkich, których w jakichś sposób to wszystko dotknęło – powiedział i zaapelował także do diecezjan o modlitwę, gdyż tylko gorąca modlitwa pozwoli na spokojną refleksję.
Zachęcił także, aby przy okazji pomodlić się za nasze rodziny. – Warto w takiej sytuacji prosić Pana Boga, aby nasze rodziny kierowały się zawsze wartościami dobra, miłosierdzia, przebaczenia, miłości wzajemnej, aby w rodzinie była obecna modlitwa, modlitwa rodziców za dzieci i dzieci za rodziców – dodał.
Mówiąc o wychowaniu przyznał, że jest to zadanie przede wszystkim rodziców, którzy przekazują wartości i uczą swoje dzieci jak żyć, ale także szkoły i otaczającego środowiska. – Nie można zapominać o tym, że na osobowość młodego człowieka mają wpływ także środki przekazu, radio, telewizja, prasa, internet. Wszystko to tworzy przestrzeń, w której dzieci, czy młodzi ludzie żyją, w której się kształtują i wychowują. Im bardziej będziemy odpowiedzialni za oczyszczanie albo tworzenie właściwej, dobrzej przestrzeni, tym łatwiej będzie nam to nowe pokolenie Polaków wychować, tak żeby byli szczęśliwi, radośni, żeby przynosili dobro całemu społeczeństwu – mówił.
Zdaniem bpa Gurdy, we współczesnych rodzinach ważne jest znalezienie czasu dla siebie. Przyznał, że jest to trudne i często niezawinione przez rodziców. Zdaniem biskupa zrozumiałe jest to, że rodzice pracują, aby tę rodzinę utrzymać, ale konieczne jest znalezienie czasu dla siebie w rodzinie. – Im częściej członkowie naszych rodzin spotykają się z odmową i ze stwierdzeniem „nie mam czasu”, tym rzadziej podejmują próbę rozmowy czy kontaktu. Wówczas pojawia się obcość i ktoś żyjąc w rodzinie, może zatracić więź z rodzicami czy dziećmi – wyjaśniał bp Gurda.
– Tragedia, która się wydarzyła przed tygodniem w Rakowiskach k. Białej Podlaskiej uświadamia nam także to, że bardziej musimy zwracać uwagę na przekazywanie wartości młodemu pokoleniu – podkreślił bp Gurda. Jego zdaniem ważne jest, aby szczególnie w rodzinie mówić o prawdach, które głosi Kościół, o ogromnej i najważniejszej wartości życia. – Nie możemy sobie pozwolić w rodzinach na wypowiadanie się w sposób negatywny o życiu czy to człowieka nienarodzonego, czy człowieka starego, czy niepełnosprawnego, chorego. Nigdy nie możemy podchodzić do życia w sposób lekceważący – przekonywał. – Powinniśmy zawsze dostrzegać i podkreślać wartość cierpienia człowieka chorego czy wartość życia ludzi niepełnosprawnych. Ks. bp Gurda zauważył także, że dając świadectwo takim przekonaniom powinniśmy się angażować w pomoc takim ludziom, okazywać im miłość, troszczyć się o nienarodzonych i o ludzi w podeszłym wieku. – Im więcej będzie klarowności w naszych postawach i w przekonaniach, tym łatwiej będzie nam przekazać te wartości tym, którzy nas słuchają, czyli naszym domownikom, bliskim, dzieciom, młodzieży. Świadectwo przekazywane przez rodziców, pozostaje w sercach dzieci, by później przynosić dobre owoce w ich życiu – powiedział bp Gurda na antenie Katolickiego Radia Podlasie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.