Drukuj Powrót do artykułu

Bp Gurda: rodzina najbardziej naturalnym miejscem przekazywania wiary

12 września 2009 | 16:25 | kdob Ⓒ Ⓟ

„Rodzina jest najbardziej naturalnym miejscem przekazywania wiary”- mówił dziś podczas Mszy św. na Świętym Krzyżu bp pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda do ok. 200 przedstawicieli Kościoła Domowego z całej Polski przebywających w dniach 11-13 września na rekolekcjach w Skorzeszycach koło Kielc.

Kościół Domowy jest ruchem małżeńsko-rodzinnym w ramach Ruchu Światło-Życie. Założycielem KD jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Z bp. Gurdą Mszę koncelebrował biskup pomocniczy diecezji przemyskiej Adam Szal – delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie wraz kilkudziesięcioma kapłanami moderatorami Kościoła Domowego w poszczególnych diecezjach.

W czasie homilii bp Gurda podkreślał, że zadaniem każdej wspólnoty i każdej rodziny jest umocnienie w wierze i przekaz wiary następnemu pokoleniu, dzieciom.

„Źródło kryzysu wiary ma swoje źródło w kryzysie rodziny” – tłumaczył bp Gurda. Mówiąc o roli wspólnoty i jej wartości w umacnianiu wiary zaznaczył, że to skrajny indywidualizm, którym kieruje się współczesny człowiek „niszczy drogę, jaką może do człowieka dotrzeć Bóg i inni ludzie”. Zachęcał Kościół Domowy w Polsce, by budował swoją wspólnotę i rodziny na Skale, na Chrystusie, dając świadectwo życia wiarą swoim dzieciom oraz innym ludziom.

Po Mszy św. dotychczasowe diecezjalne pary Kościoła Domowego z poszczególnych diecezji w Polsce przekazały posługę w diecezjach nowowybranym parom diecezjalnym. Pary diecezjalne otrzymały od biskupów świece i specjalne błogosławieństwo.

Pary diecezjalne Kościoła Domowego, oraz moderatorzy diecezjalni jak i przedstawiciele filii przebywają na rekolekcjach w Skorzeszycach od piątku, 11 września. Spotkanie służy podsumowaniu minionego roku formacyjnego i wytyczeniu nowych kierunków działań na rozpoczęty nowy rok 2009/2010. Przedstawiciele Kościoła Domowego uczestniczą w konferencjach, dyskusjach, Eucharystii.

Pary diecezjalne koordynują pracę Kościoła Domowego w swojej diecezji, są odpowiedzialne za opracowanie planu pracy, organizację rekolekcji, dni skupienia, prowadzenie Kręgu Diecezjalnego oraz współpracę z filią Kościoła Domowego.
Domowy Kościół jest ruchem małżeńsko-rodzinnym w ramach Ruchu Światło-Życie. Założycielem KD jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.