Bp Guzdek: bez armii sprawnej i o wysokim morale bezpieczeństwo państwa może być zagrożone
15 sierpnia 2013 | 13:50 | kos Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka w katedrze polowej w Warszawie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki zainaugurowała obchodzone w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Święto Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek wezwał do pracy nad duszą narodu i podkreślił, że bez sprawnej, dobrze wyszkolonej armii o wysokim morale bezpieczeństwo państwa może być zagrożone.
We Mszy św. uczestniczyli nowo mianowani generałowie, którzy po Eucharystii otrzymają z rąk prezydenta Komorowskiego akty mianowań na dziedzińcu Belwederu.
Przed Mszą św. prezydentowa Anna Komorowska otrzymała bukieciki z ziół i kwiatów z okazji wspomnienia Matki Boskiej Zielnej. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odegrania hymnu państwowego. Biskup polowy powitał uczestników Eucharystii i pogratulował nowym generałom awansu.
Liturgię słowa przygotowali żołnierze, oprawę muzyczną Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
– Każda wojna jest następstwem katastrofy duchowej. Kiedy brakuje wystarczającego sprzeciwu wobec tych, którzy uczą nienawiści, kiedy szaleńcy sieją ziarna pogardy wobec ludzi innej rasy, chorych i niepełnosprawnych, przy przerażającej zmowie milczenia, świat stacza się ku przepaści zagłady – mówił w homilii bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że aby temu zapobiec należy „kształtować prawe sumienie każdego obywatela, a zwłaszcza żołnierza”. – Należy pochylać się nad jego duszą i kształtować ją tak, aby ten w drugim człowieku zawsze dostrzegał bliźniego – zachęcał. Przywołał słowa gen. Władysława Sikorskiego, który przekonywał, że „zwycięstwa polegają na harmonii techniki wojennej z duchowymi wartościami narodu i jego wojska”.
Hierarcha podkreślił, że katedra nie jest właściwym miejscem refleksji o strukturach i uzbrojeniu polskiej armii. – Uzasadnione jest jednak stawianie pytań o jej siłę moralną, o przymioty duchowe żołnierzy i pracowników wojska, które mogą prowadzić do zwycięstwa – powiedział.
Biskup polowy zaapelował „o nieustanną pracę nad duszą narodu” i o stałe przypominanie, że „bez armii sprawnej, dobrze wyszkolonej i o wysokim morale, bezpieczeństwo państwa może być zagrożone”.
Zdaniem biskupa Guzdka szkołą pięknego człowieczeństwa polskiego żołnierza powinny być rodzina i świątynia. Dodał, że właśnie w tych miejscach należy „uczyć się odpowiedzialności za dobro wspólne oraz kształtować postawy uzdalniające do poświęcenia się i ofiary w imię miłości człowieka i Ojczyzny”. – Wielką wartość ma życie sakramentalne, w tym sakrament pokuty, kiedy człowiek staje w prawdzie przed Bogiem i przed samym sobą. Nie oskarżając innych, ale uznając swoją własną winę przekonuje się, że wszelkie zmiany należy zaczynać od siebie – podkreślił.
Biskup polowy przypomniał, że ogromny wkład w kształtowanie patriotycznych postaw i formowanie sumień wnieśli księża kapelani. – Często zagrzewali żołnierskiego ducha do poświęcenia i ofiary, a nawet sami prowadzili do boju, jak legendarny ks. Ignacy Skorupka. Wspomnę kapelanów, którzy później spod Lenino aż po Berlin, od Kazachstanu przez Persję, Irak, Ziemię Świętą i Włochy towarzyszyli polskiemu żołnierzowi i zachęcali, aby pozostał wierny ideałom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie kapelani wspierają polskich żołnierzy w wypełnianiu ich trudnej oraz niebezpiecznej misji pośród zwaśnionych narodów w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w dalekim Afganistanie – powiedział.
Na koniec zawierzył żołnierzy i pracowników wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego.
Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem kapelani Wojska Polskiego. Obecni byli minister ON Tomasz Siemoniak i minister ON Tomasz Siemoniak, Stanisław Koziej, szef BBN oraz gen. broni Mieczysław Gocuł, Szef Sztabu Generalnego. Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych oraz żołnierze poszkodowani w misjach pokojowych z rodzinami. We Mszy św. uczestniczyli także generałowie, którzy dzisiaj z rąk Prezydenta odbiorą nominacje i szable generalskie. Obecni byli także przedstawiciele wielu armii świata, m.in. USA, Niemiec, Litwy, Słowacji i Ukrainy.
Wspólnie modlili się ordynariusze Wojska Polskiego kościołów ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, przedstawiciele Sejmu i Senatu. W katedrze polowej stanęły poczty sztandarowe wojskowe, straży granicznej, policji, służby celnej i organizacji kombatanckich. Swoje święto przeżywali żołnierze, pracownicy wojska, weterani, kombatanci i poszkodowani w misjach pokojowych.
Po komunii biskup Guzdek pobłogosławił zioła przyniesione do katedry polowej przez wiernych.
Po Mszy św. około godz. 10 prezydent złoży wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Około godziny 10.25 Bronisław Komorowski odsłoni tablicę poświęconą gen. broni Stanisławowi Szeptyckiemu, ministrowi spraw wojskowych, który w 1923 roku podpisał rozkaz o ustanowieniu Święta Żołnierza Polskiego.
O godz. 11 na przed Belwederem rozpocznie się ceremonia wręczenia aktów nominacyjnych nowym generałom WP. Akty i szable generalskie wręczy zwierzchnik Sił Zbrojnych, Bronisław Komorowski. Zwierzchnik Sił Zbrojnych pożegna również odchodzących do cywila generałów WP i wręczy odznaczenia państwowe i wojskowe.
W południe ulicami Warszawy od Placu na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi przejdzie kolumna wojskowa. W parku Agrykola odbędzie się festyn żołnierski. Wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu jasnogórskiego klasztoru biskup polowy będzie przewodniczył modlitwie apelowej i zawierzy Siły Zbrojne RP opiece Matki Bożej.
Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., która zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-21. Rozkaz o ustanowieniu święta podpisał w styczniu 1923 ówczesny minister do spraw wojskowych, gen. Stanisław Szeptycki. W czasach PRL datę obchodów przeniesiono na 12 października – dla upamiętnienia udziału 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 r. W 1992 r. Sejm RP przywrócił święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.