Bp Guzdek: celem spotkania ze Zmartwychwstałym jest wyzwolenie z lęku i strachu
01 kwietnia 2018 | 14:11 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Niech spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem napełni nasze serca mądrością, mocą i odwagą. Niech nam będą obce lęk i strach mówił wieczorem w katedrze polowej biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Po jej zakończeniu ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna. Obrzędy liturgiczne odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej i sztandaru Wojska Polskiego.
Wigilia Paschalna rozpoczęła się przed wejściem do katedry polowej od obrzędów związanych z błogosławieństwem ognia, tzw. liturgii światła. Biskup polowy po błogosławieństwie naznaczył Paschał literami Alfa i Omega, w trzon świecy wbite zostały grona – znak męczeńskiej śmierci Chrystusa. Poświęcony przez ordynariusza wojskowego ogień rozniecili żołnierze z wojskowej straży pożarnej 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego.
Paschał, został w asyście wojska i kapelanów, wniesiony do pogrążonego w ciemnościach wnętrza katedry. Światło świecy paschalnej zostało przekazane wiernym. Liturgię światła zakończyło odśpiewanie przez ks. ppor. Daniela Piejkę, wikariusza katedry polowej, Exultetu – starożytnego hymnu, głoszącego pochwałę ofiary Chrystusa dziękczynienia za zmartwychwstanie i wybawienie ludzkości z grzechu.
Następnie rozpoczęła się rozbudowana liturgia słowa, przygotowana przez żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. Zabrzmiał hymn „Chwała na wysokości Bogu” i odezwały się katedralne dzwony głosząc zmartwychwstanie Chrystusa.
W homilii bp Guzdek powiedział, że wspominane przez nas wydarzenia w Wielkim Tygodniu zostały „zdominowane przez strach i lęk”. – Dopiero spotkania apostołów ze zmartwychwstałym Jezusem sprawiły, że ich serca zaczął wypełniać pokój, a na twarze powracał uśmiech. Umocnieni Duchem Świętym wyruszyli na krańce świata, aby głosić prawdę o zmartwychwstaniu Syna Bożego. Uznali to wydarzenie za fundament Dobrej Nowiny – powiedział.
Jak podkreślił bp Guzdek „celem spotkania ze Zmartwychwstałym, który ostatecznie pokonał zło, śmierć i szatana, jest wyzwolenie z lęku i strachu”. – Fundament i budulec wspólnoty rodzinnej mogą stanowić jedynie miłość i prawda, rozumne działania oraz wolność połączona z odpowiedzialnością. Mistrzem w ukazywaniu tych wartości jest Chrystus. To On przekonywał – i wciąż przekonuje – słowem i czynem, że najważniejsza jest miłość – zło dobrem należy zwyciężać! – powiedział.
Ordynariusz wojskowy przestrzegał, że „strach i lęk w każdej instytucji oraz w sferze życia społecznego, narodowego i międzynarodowego, także powodują spustoszenie”. – Wielu szlachetnych ludzi pod presją przełożonych lub środowiska łamie swoje sumienie i zgadza się na łamanie moralnych kręgosłupów swoich podwładnych. Niektórzy, podszyci strachem o utratę stanowiska, wykonując polecenia swoich mocodawców, niejednokrotnie zadają cierpienie osobom niewinnym – powiedział.
Bp Guzdek podkreślił, że w historii Polski było wielu ludzi, którzy „pisali piękną historię swojego życia oraz chlubne dzieje polskiego narodu”. – Nawet w sytuacji największych zagrożeń nie pozwolili zdominować się przez strach i lęk. Jeśli Polska była pozbawiona wolności, oni czerpiąc siłę z Ewangelii pozostali wolni. Podobni do wielkanocnego symbolu, jakim jest jajko, zamknięci w skorupie niewoli, od wewnątrz byli wolni. Mieli dość siły, aby upomnieć się o poszanowanie podstawowych praw człowieka, w tym do życia w wolnym kraju – powiedział. Dodał, że o tej postawie świadczą kolejne powstania narodowe, zmagania na polu walki z nawałą niemiecką i sowiecką, a także dzieło ludzi „Solidarności”, „którzy pokonując strach i jednocześnie nie sięgając po przemoc, sprzeciwili się woli narzucanej siłą polskiemu narodowi”.
Biskup polowy przypomniał słowa Jana Pawła II, który 10 czerwca 1979 r. wołał na krakowskich Błoniach: „Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! I zaraz tłumaczył: „Gdy jesteśmy mocni Duchem Boga, jesteśmy także mocni wiarą w człowieka (…) jesteśmy gotowi świadczyć sprawie człowieka wobec każdego, któremu ta sprawa prawdziwie leży na sercu. Dla którego ta sprawa jest święta. (…) Więc nie trzeba się lękać! Pamiętajcie, że nie ma imperializmu Kościoła. Jest tylko służba”.
Bp Guzdek życzył obecnym w katedrze wiernym, aby „spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem napełniło ich serca mądrością, mocą i odwagą”. – Niech nam będą obce lęk i strach. Wybierajmy według najgłębszych przekonań zgodnie z duchem prawdy. Przyznajmy się do Boga i ewangelicznych wartości ze wszystkimi tego konsekwencjami. Podejmujmy ryzyko bycia chrześcijaninem zgodnie z zachętą, jak wybrzmiała w poranek wielkanocny: Nie bójcie się! Jam zwyciężył świat! – podkreślił.
Po komunii świętej od Grobu Pańskiego umiejscowionego w kaplicy katyńskiej ulicami Starego Miasta wyruszyła procesja rezurekcyjna. Z uwagi na remont ul. Miodowej przebiegła inną niż zazwyczaj trasą, ulicami: Długą, Freta, Podwalem i znów Długą. Procesji towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego ze sztandarem. Melodię pieśni odgrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
U drzwi katedry polowej bp Guzdek udzielił wiernym pasterskiego błogosławieństwa i złożył świąteczne życzenia.
Proboszcz katedry, ks. ppłk Mariusz Tołwiński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości i przebiegu Triduum Paschalnego i wiernym za udział w nabożeństwach.
Uroczystości Triduum Sacrum zakończyły pokaz sztucznych ogni przygotowany przez pirotechników Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej oraz defilada żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
W liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze polowej uczestniczyli Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. broni w st. spocz. Sławomir Dygnatowski, gen. dyw. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, żołnierze wraz z rodzinami, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej, Bractwo Kurkowe oraz Konfraternia św. Jakuba, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.