Bp Guzdek: Jan Paweł II przywrócił godność żołnierzom Wojska Polskiego
18 maja 2011 | 13:27 | kos Ⓒ Ⓟ
Dziś wyrażamy radość z wyniesienia do chwały ołtarzy Jana Pawła II, dziękujemy za to, co uczynił dla ludzi w mundurach – mówił dziś podczas Mszy św. w katedrze polowej WP biskup polowy Józef Guzdek. Eucharystia była dziękczynieniem wojska i formacji mundurowych za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, sprawowaną w 91. rocznicę jego urodzin. Ordynariusz wojskowy poświęcił obraz z wizerunkiem błogosławionego. Po Mszy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił z koncertem poświęconym papieżowi.
Na początku Eucharystii proboszcz katedry polowej ks. płk Robert Mokrzycki podkreślił, że sprawowana dziś Eucharystia jest dziękczynieniem Kościoła Wojskowego w Polsce za „wielkie rzeczy, które uczynił żołnierzem Wojska Polskiego, funkcjonariuszom służb mundurowych i całej naszej Ojczyźnie Bóg Wszechmogący przez posługę Jana Pawła II”.
Przypomniał o wizycie papieża Polaka w murach katedry polowej przed dwudziestu laty i o jego słowach wypowiedzianych podczas tej wizyty: – Pragnę w czasie krótkiego pobytu, w czasie tego nawiedzenia wyrazić wielką radość z tego, że Wojsko Polskie odzyskało swojego biskupa polowego, i że ten biskup ma w Warszawie swoją katedrę(…) Niech Bóg pozwoli tej katedrze, ażeby mogła w stosunku do duszpasterstwa wojskowego pełnić tę funkcję, jaką spełnia każda katedra biskupia na świecie, tzn. jest matką wszystkich kościołów, które są wśród żołnierzy, garnizonów, rozproszone po całym kraju, ale stanowią specjalną jedność ze względu na charakter wspólnoty, która jest jednocześnie wspólnotą żołnierzy, wspólnotą wojskową i równocześnie wspólnotą chrześcijańską, katolicką, skupioną wokół biskupa, skupioną wokół Piotra”.
Proboszcz katedry poprosił biskupa polowego o poświęcenie obrazu bł. Jana Pawła II.
W homilii biskup Guzdek przypomniał jak wielkim pragnieniem błogosławionego było przywrócenie duszpasterstwa wojskowego w Polsce. – 2 czerwca 1991 roku, podczas spotkania z Wojskiem Polskim w Zegrzu Pomorskim, wspominając swoje spotkania z żołnierzami włoskimi, ze wzruszeniem wyznał: czekałem na tę chwilę, z żalem myśląc, iż nie mogę mieć takich samych kontaktów z moimi rodakami – powiedział.
Biskup przypomniał, że od zakończenia II wojny światowej do czasu przełomu 1989 r. nie tylko wyrzucano z koszar wszelkie przejawy życia religijnego, ale utrudniano żołnierzom praktykowanie swojej wiary nawet poza koszarami, a w koszarach prowadzono propagandę ateistyczną. Podkreślił, że kolejnym aktem represji było powstawanie jednostek kleryckich, mających na celu łamanie sumień powołanych do kapłaństwa alumnów. – Łaska powołania okazała się jednak mocniejsza: spośród ponad 3 tysięcy żołnierzy alumnów zdecydowana większość doszła do kapłaństwa, niektórzy z nich zostali biskupami, zaś ks. Jerzy Popiełuszko został zaliczony w poczet błogosławionych.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Jan Paweł II nie tylko pomógł odzyskać godność oficerom i żołnierzom Wojska Polskiego, ale pomógł służbom mundurowym „odkryć własną tożsamość i zmobilizował je do życia w prawdzie”. – Wyrażamy też wdzięczność za podkreślanie, że służba w szeregach wojska, policji i innych formacjach mundurowych jest nie tylko zawodem ale powołaniem, jest wewnętrznym obowiązkiem, nakazem serca, aby stawać w obronie pokoju, praw człowieka, bezpieczeństwa i porządku publicznego – powiedział.
Na koniec bp Guzdek zaapelował do zebranych, aby pontyfikat bł. Jana Pawła II stał się „inspiracją do refleksji i działania”. Realizacja jego duchowego testamentu jest dopiero przed nami, ale już dziś pytamy: czy potrafimy być apostołami prawdy, tak jak on był jej apostołem i obrońcą” – zachęcał.
Mszę św. w 91. rocznicę urodzin Jana Pawła II koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego. Eucharystię koncelebrowali także księża profesorowie z UKSW z rektorem ks. prof. Henrykiem Skorowskim. Licznie przybyli przedstawiciele wojska, policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Służby Celnej, Straży Pożarnej. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe innych formacji mundurowych. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego uświetnił liturgię śpiewem a po zakończeniu Mszy św. wystąpił z okolicznościowym koncertem. Śpiew i muzyka przeplatane były fragmentami homilii bł. Jana Pawła II i poezją.
Poświęcony przez bp. Guzdka ołtarz w swej architekturze nawiązuje do znajdującego się po lewej stronie prezbiterium katedry ołtarza Bożego Miłosierdzia. Płaskorzeźba o wymiarze 4 metrów kwadratowych, złocona ceramicznym złotem, została wykonana przez Pracownię Artystyczną Lecha i Piotra Grześkiewiczów, którzy są twórcami wystroju prezbiterium świątyni. Wizerunek błogosławionego Jana Pawła II został namalowany przez Ryszarda Primke z Warszawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.