Bp Guzdek: Kościół szanuje autonomię państwa, oczekując poszanowania swojej autonomii
17 kwietnia 2013 | 19:21 | kos Ⓒ Ⓟ
Kościół szanuje autonomię państwa, oczekując poszanowania swojej autonomii – mówił w homilii bp Józef Guzdek biskup polowy WP, który przewodniczył Mszy św. w Katedrze Polowej WP w intencji dowódców, żołnierzy i pracowników Dowództwa Garnizonu Warszawa (DGW), obchodzącego swoje święto. Po Mszy św. dowódca Garnizonu gen. bryg. Wiesław Grudziński złożył pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem wiązankę kwiatów.
W homilii biskup Guzdek przypomniał, że rolą Kościoła jest ukazywanie prawdziwego oblicza Boga, pokazywanie człowiekowi granicy między dobrem i złem oraz przypominanie mu o jego odpowiedzialności przed trybunałem Boga. Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o płaceniu denara Cezarowi ordynariusz wojskowy przypomniał, że Kościół nie staje przeciw państwu i jego prawom. – Kościół szanuje autonomię państwa, oczekując poszanowania własnej autonomii. Błądzą biskupi i księża jeśli tej autonomii nie szanują, ale również błądzą politycy i sprawujący władzę, jeśli nie szanują autonomii Kościoła – mówił bp Guzdek.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że we współdziałaniu ordynariatu polowego i DGW widoczne „jest wzajemne poszanowanie autonomii wojska, jego reguł i zasad oraz autonomii Kościoła”. Jest takie przekonanie nas, współczesnych wyznawców Chrystusa, że można być zaangażowanym w sprawy Ojczyzny i państwa, jednocześnie uczestnicząc w życiu Kościoła. Przy poszanowaniu autonomii państwa i Kościoła można współpracować dla dobra Ojczyzny i człowieka – podkreślił.
Biskup Guzdek podziękował żołnierzom i pracownikom wojska DGW za przyjaźń, współpracę i wzajemny szacunek. – Wielu mogłoby uczyć się od nas harmonijnej współpracy w służbie Bogu, człowiekowi i Ojczyźnie. Jestem za to bardzo wdzięczny. Autonomia a jednocześnie współpraca dla dobra wspólnego i dobra każdego, kto mieszka w tym pięknym kraju nad Wisłą, to nasz moralny obowiązek – powiedział.
Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego pełniący posługę w stołecznym garnizonie. Liturgię słowa przygotowali żołnierze służący w DGW. W katedrze obecne były poczty sztandarowe Pułku Ochrony, 10. Pułku Samochodowego oraz Batalionu Reprezentacyjnego, największych jednostek stołecznego garnizonu.
We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych jednostek podległych Dowództwu Garnizonu z gen. bryg. Wiesławem Grudzińskim na czele.
Po Komunii gen. Grudziński podziękował biskupowi polowemu za opiekę duszpasterską i pracę kapelanów posługujących w garnizonie. – Zawsze czuliśmy i czujemy ogromną życzliwość Biskupa i kapelanów w stosunku do naszej instytucji. Jesteśmy wszyscy rodziną, tak odbieramy obecność i posługę kapelanów oraz opiekę księdza biskupa – mówił gen. Grudziński.
W południe żołnierze i pracownicy DGW udali się na Grób Nieznanego Żołnierza na uroczystą zmianę wart i ceremonię złożenia wieńców.
Dowództwo Garnizonu Warszawa jest jednostką wojskową przeznaczoną do zabezpieczenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) oraz centralnych komórek organizacyjnych Sił Zbrojnych (SZ), które stacjonują na terenie Garnizonu Warszawa. Powstało 1 sierpnia 1995 roku z rozformowanego Dowództwa Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa zostało ustanowione na pamiątkę powołania pierwszej władzy wojskowej w Warszawie, co miało miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej po zwycięskiej bitwie warszawskiej (17-18 kwietnia 1794 r.), w wyniku której wojska rosyjskie zmuszone zostały do opuszczenia stołecznego garnizonu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.