Bp Guzdek: Krzyż Chrystusa na zawsze jest znakiem nadziei i zwycięstwa
11 kwietnia 2020 | 08:00 | kos / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Pamiętajmy, że krzyż na Golgocie był jedynie etapem na drodze wiodącej do zmartwychwstania. Krzyż Chrystusa na zawsze jest znakiem nadziei i zwycięstwa – powiedział podczas Liturgii Męki Pańskiej biskup Józef Guzdek. Liturgia była transmitowana za pośrednictwem stron internetowych Ordynariatu Polowego i katedry polowej oraz w mediach społecznościowych.
W pustej, z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne, katedrze polowej odczytana została Ewangelia Męki Pańskiej.
W homilii biskup Guzdek podkreślił, że „chrześcijaństwo jest religią krzyża, który wpisuje się w osobisty i rodzinny wymiar naszego życia”. – Krzyże nie tylko zdobią ściany chrześcijańskich mieszkań, ale nade wszystko mobilizują do naśladowania Ukrzyżowanego. Ten święty znak chrześcijaństwa na stałe wpisał się także w pejzaż naszej Ojczyzny, w jej historię, tradycje i kulturę – powiedział.
Biskup Guzdek przypomniał, że najważniejszym przykazaniem pozostawionym przez Jezusa jest prawo miłości. – Zaś miarą miłości doskonałej jest ofiarowanie życia w obronie najwyższych wartości „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13) – powiedział Jezus. A więc nie wystarczą słowne deklaracje – potrzebny jest czyn miłości, podjęty świadomie i z własnej woli – dodał.
Biskup Guzdek zwrócił uwagę, że liczącej już ponad dwa tysiące lat historii chrześcijaństwa, wielu uczniów Jezusa dało świadectwo wierności Ewangelii aż po krzyż. – Swoim życiem, a nierzadko męczeństwem potwierdzili, że są godni Chrystusa. Możemy być dumni z postawy wielu kobiet i mężczyzn, którzy słysząc, że Jezus „do końca nas umiłował”, sami też do końca wypełnili prawo miłości Boga i bliźniego – powiedział.
W tym kontekście przywołał obraz św. Jana Pawła II przytulającego krzyż w trakcie nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, w 2005 r., a także brata Papieża-Polaka dr. Edmunda Wojtyłę, który zmarł w młodym wieku niosąc pomoc chorym na szkarlatynę. – Po upływie wielu już lat sytuacja niejako się powtarza. Postawa służb medycznych w walce z koronawirusem budzi podziw i najwyższy szacunek. Wśród tych, którzy Tylko w samych Włoszech w walce z groźną epidemią, niosąc pomoc chorym i cierpiącym zmarło już ponad dziewięćdziesięciu lekarzy – powiedział. Dodał, że z powodu zakażenia zmarło także ponad stu księży, z których wielu było na pierwszej linii frontu walki z pandemią niosąc wsparcie i nadzieję cierpiącym.
Biskup polowy podkreślił, że także polscy lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni „dźwigają krzyż walki z pandemią”. – Są i tacy, którzy niosąc pomoc chorym, sami ulegli zarażeniu. Wiemy o śmierci kilku polskich księży, którzy zarazili się podczas pełnienia posługi duszpasterskiej – powiedział. Zachęcił, aby miłosiernemu Bogu polecać służby medyczne, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych walczących z pandemią. – Obejmijmy miłością i modlitwą harcerzy i skautów, którzy niosą pomoc kombatantom, osobom w jesieni życia, chorym i niepełnosprawnym. Dla nich krzyż harcerski nie jest ozdobą, ale wezwaniem do służby i poświęcenia dla bliźnich – zachęcał.
Na koniec przypomniał, że dla chrześcijan krzyż jest znakiem nadziei i zwycięstwa. – Ufając Bogu, niech każdy z nas weźmie z miłością swój krzyż. Dla jednych są nim ograniczenia związane ze stanem pandemii a dla innych choroba, cierpienie, samotność, lęk o bliskich, obawa o utratę pracy… Pamiętajmy, że krzyż na Golgocie był jedynie etapem na drodze wiodącej do zmartwychwstania. Krzyż Chrystusa na zawsze jest znakiem nadziei i zwycięstwa – powiedział.
W liturgii uczestniczyli kapelani Ordynariatu Polowego. Do modlitwy powszechnej dodane zostało wezwanie z prośbą o uwolnienie od wszelkich nieszczęść oraz zatrzymanie epidemii. Adoracja krzyża, centralny punkt wielkopiątkowej liturgii, odbyła się przez ukazanie. Po jej zakończeniu i Komunii świętej przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem, odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. W tym roku w katedrze nie został urządzony Grób Pański, jedynie przed ołtarzem umieszczono figurę leżącego Chrystusa.
Liturgia była transmitowana przez strony internetowe Ordynariatu Polowego, katedry polowej oraz w mediach społecznościowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.