Bp Guzdek: miłość domaga się czynu
02 kwietnia 2021 | 20:19 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Wydarzenia z Wielkiego Piątku niosą ze sobą niezwykle ważne przesłanie: miłość domaga się czynu – mówił podczas Liturgii Wielkiego Piątku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biskup Józef Guzdek. Liturgia była transmitowana za pośrednictwem stron internetowych Ordynariatu Polowego i katedry polowej oraz w mediach społecznościowych.
Fragment Ewangelii z opisem Męki Pańskiej odśpiewali żołnierze z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że udział w wielkopiątkowej liturgii adoracji krzyża, także ten za pośrednictwem współczesnych mediów, „nie może być tylko czymś zewnętrznym, co jedynie porusza nasze serca, ożywia emocje i pobudza do współczucia Ukrzyżowanemu”. – Jezus domaga się czegoś więcej! Wydarzenia z Wielkiego Piątku niosą ze sobą niezwykle ważne przesłanie: miłość domaga się czynu. Jezus powiedział: „Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie” (Mt 7,21). Domaga się także ponownego przemyślenia naszych relacji z Bogiem i bliźnimi oraz ułożenia właściwej hierarchii wartości w naszym życiu – powiedział. Ordynariusz Wojskowy zachęcał, aby w ramach przeżywania Wielkiego Piątku zrobić rachunek sumienia z naszego zawierzenia Bogu i czynów miłości.
Biskup polowy przestrzegł przed paraliżującym lękiem związanym z pandemią. – Owszem, należy uczynić wszystko, aby ustrzec się przed chorobą i cierpieniem, ale ostatecznie nadzieję należy złożyć w Bogu. W tych dniach i zapewne miesiącach trzeba powtarzać za Jezusem: Boże, jeśli to możliwe oddal ode mnie kielich cierpienia, ale nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie. Nie zapominajmy, że Bóg potrzebuje naszych rąk, naszych umiejętności, środków, którymi dysponujemy, byśmy chorych i potrzebujących wsparcia otaczali właściwą opieką – zachęcał.
Zaapelował, aby z wdzięcznością pamiętać o wszystkich, którzy „podejmują krzyż odpowiedzialności za powierzone im osoby; o niosących pomoc medyczną i duchową: lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych, kapelanach szpitalnych, policjantach i żołnierzach, siostrach i braciach zakonnych, którzy dobrowolnie zgłaszali się do pracy w domach seniorów i hospicjach”. – Dziękujmy za posługę duszpasterską w naszych parafiach, za odważnych i pełnych poświęcenia kapelanów szpitali. W minionym roku niemal w każdej diecezji zmarło wielu księży, którzy chorym nieśli pomoc duchową. Polecajmy miłosierdziu Bożemu zmarły personel medyczny, siostry i braci zakonnych, którzy oddali życie spełniając samarytańską posługę wobec chorych i potrzebujących pomocy. Módlmy się za tych, którzy odeszli z naszych rodzin i wspólnot – powiedział.
Zdaniem bp. Guzdka epidemia „bezlitośnie weryfikuje dominujący w świecie mit wiecznej młodości i niemal nieśmiertelności”. – Podpowiada, aby zaufać Bogu, zatroszczyć się o życie wieczne, o zachowanie godności dziecka Bożego, odkupionego krwią Chrystusa. Weryfikuje także naszą miłość wobec drugiego człowieka, który tęskni za naszą obecnością, słowem i gestem miłosierdzia – powiedział. Dodał, że po zakończeniu pandemii będziemy musieli zapytać samych siebie o to, czy zdaliśmy egzamin w czasie próby. – O to, jaka będzie odpowiedź, powinniśmy zadbać już dzisiaj. Pamiętajmy o przestrodze zawartej w Liście św. Jakuba Apostoła, że wiara bez uczynków jest martwa (por. Jk 2,26) – zakończył.
Po homilii odczytana została modlitwa powszechna i odbyła się adoracja krzyża przez ukazanie go wiernym. Na zakończenie liturgii monstrancję z Najświętszym Sakramentem przeniesiono do Kaplicy Katyńskiej, gdzie został ulokowany Grób Pański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.