Bp Guzdek odprawił Mszę dla żołnierzy 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego
13 marca 2015 | 12:29 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy i pracowników 10. Warszawskiego Pułku Samochodowego im. Stefana Starzyńskiego (10WPSam). Pułk pełni zadania transportowe w stołecznym garnizonie. Eucharystia w katedrze polowej zainaugurowała obchody święta jednostki.
W homilii skierowanej nie tylko do kierowców pułku samochodowego ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej zachęcał do otwartości na Słowo Boże. – Kiedy słuchamy Słowa Bożego w Kościele słyszymy więcej i możemy łatwiej zmieniać biegi naszego życia. Wiemy jak i kiedy pomóc naszemu bliźniemu, kiedy go upomnieć, a kiedy się za niego pomodlić – wskazywał. Ten duchowy słuch zdaniem ks. Dohnalika kształtuje się w czasie życia wiary.
Posługując się żargonem kierowców, ks. Dohnalik podkreślał, że czasem zdarzają się „awarie” duchowe i wtedy wymagają one pomocy fachowców. – Kiedy zdarza się nam kolizja, kiedy mamy jakąś awarię w relacji do Pana Boga, zawsze możemy przyjść do kratek konfesjonału i tam ją naprawić – mówił. Zachęcał, że takiego „przeglądu” życia duchowego warto dokonać podczas Wielkiego Postu. – Warto jest zrobić rachunek sumienia, pójść na rekolekcje, zastanowić się nad swoim życiem, podejść do konfesjonału i skonfrontować nasze sumienia z Bogiem i drugim człowiekiem, a to pomaga nam żyć w prawdzie z samym sobą – powiedział.
Kanclerz kurii polowej zachęcał żołnierzy i pracowników jednostki, aby „dolewali do swego duchowego samochodu” paliwa Bożej miłości. – Potrzebujemy tej miłości Boga i bliźniego, abyśmy mogli funkcjonować jako ludzie i jako chrześcijanie. Trzeba się nieraz zatrzymać i zaczerpnąć tej miłości. Warto jak najczęściej przystępować do komunii świętej, żeby tą miłością żyć. Żeby „samochód” naszego duchowego życia mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości – powiedział.
Na koniec życzył żołnierzom i pracownikom Pułku, żeby nie doświadczali awarii, kolizji, żeby zawsze mieli dobre oko i słuch oraz żeby zawsze bezpiecznie docierali do wyznaczonego celu. – Życzę tego samego w życiu duchowym. Życzę, żeby pojazd, którym możemy dotrzeć do Boga, był zadbany, pełen Bożej miłości, pełen zasłuchania w Słowo Boże, a gdyby zdarzyła się niewielka awaria, to żebyśmy pamiętali, że najlepszym mechanikiem życia duchowego jest Jezus Chrystus – powiedział.
Mszę św. z bp. Guzdkiem koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego: ks. płk BOR Krzysztof Wylężek, kapelan Pułku, ks. ppłk Władysław Kozicki, proboszcz katedry oraz ks. Jan Dohnalik, kanclerz kurii polowej.
W Eucharystii uczestniczyła kadra dowódcza jednostki na czele z dowódcą, płk. Tomaszem Dominikowskim, oficerowie, podoficerowie i żołnierze oraz pracownicy wojska. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy pułku.
Biskup polowy podziękował żołnierzom za ich służbę, podkreślił profesjonalizm kierowców oraz życzył, aby na co dzień kierowali się wskazaniami płynącymi z Ewangelii. – Wiele nieszczęść w życiu duchowym, zawodowym rodzinnym bierze się z tego, że człowiek postąpił nierozumnie, że się nie zatrzymał i nie pomyślał. Świątynia i słuchanie Słowa Bożego służy temu, by człowiek pomyślał. Jakość tej służby jest o wiele piękniejsza, gdy działamy rozumnie – powiedział bp Guzdek.
Po południu na terenie 10WPSam odbędzie się uroczysta zbiórka z okazji święta jednostki.
10. Warszawski Pułk Samochodowy im. Stefana Starzyńskiego jest jednostką logistyczną, przeznaczoną do realizacji zadań transportowych na rzecz instytucji centralnych MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dowództwo, sztab i pododdziały jednostki stacjonują w Warszawie i rozlokowane są w kompleksie koszarowym przy ulicy 29 Listopada. W strukturze pułku znajdują się pododdziały transportowe, diagnostyczno-remontowe oraz specjalistyczne przeznaczone do zabezpieczenia funkcjonowania i ochrony macierzystej jednostki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.