Bp Guzdek odwiedził Wojskowy Instytut Medyczny
12 lutego 2014 | 10:35 | kos Ⓒ Ⓟ
Kościół to taki szpital wojskowy mawia papież Franciszek. To jest bliskie szczególnie naszym sercom – powiedział biskup polowy Józef Guzdek podczas Mszy w kaplicy Wojskowego Instytutu Medycznego. 11 lutego modlił się w intencji chorych i personelu medycznego.
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes bp Guzdek świętował w kaplicy pw. św. Rafała Kalinowskiego i bł. Jana Pawła II Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na ul. Szaserów w Warszawie. Biskup i szpitalni kapelani udzielili chorym sakramentu namaszczenia olejami świętymi.
Podczas Mszy św. bp Guzdek wspomniał o swoim niedawnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w czasie wizyty biskupów ad limina apostolorum. – Papież Franciszek używa często określenia, że Kościół to taki szpital polowy. A ta kaplica jest szczególnie bliska naszemu sercu, bo tutaj tak wielu ludzi odzyskuje siły, zdrowie.- W tej kaplicy, mówił dalej bp Józef, dzięki posłudze kapelanów, odzyskują zdrowie duchowe, nadzieję, wolę walki, by wypełniła się wola Boga w ich życiu – mówił podczas Mszy św.
Przed Mszą św. bp Guzdek odwiedził dzieci na Oddziale Pediatrycznym i chorych w nowo oddanym po remoncie Oddziale Hematologii. Dzieci obdarowały ordynariusza wojskowego piękną laurką, wyklejanką.
W homilii biskup polowy mówił o różnych rodzajach cierpień, które dotykają człowieka i o najskuteczniejszym sposobie zaradzenia tym ludzkim biedom, zawartym w poleceniu Maryi na weselu w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. – Te słowa biorą sobie do serca lekarze, którzy czynią wszystko dla pacjenta – od uśmiechu po fachową pomoc – mówił dziękując za pracę lekarzy i personelu medycznego biskup polowy.
– Bieda jest nieodłącznym towarzyszem ludzkiego życia – stwierdził biskup Józef Guzdek – raz jest to bieda materialna, innym razem bieda duchowa. Jeszcze innym razem jest to odarcie człowieka ze skarbu, jakim jest zdrowie – powiedział.
Mszę św. koncelebrowali kapelani szpitalni z ks. płk. Markiem Kwiecińskim, koordynującym ich posługę w WIM.
Kaplicę szpitalną licznie wypełnili pacjenci chodzący i na wózkach. Wielu przyszło przed Mszą św. by skorzystać z sakramentu spowiedzi, aby móc przyjąć sakrament chorych podczas Eucharystii.
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w Kościele katolickim od 1992 roku. W tym roku hasło tego święta brzmi „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać, życie za braci”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.