Bp Guzdek: pielgrzymka to czas, kiedy naśladujecie uczniów, którzy przystąpili do Jezusa
31 lipca 2024 | 13:55 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Blisko 200 pielgrzymów wyruszyło 30 lipca z Białegostoku w dwutygodniową pątniczą wędrówkę do Sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze. Pielgrzymi mają do pokonania 480 kilometrów. W tym roku wędrują pod hasłem „Przez lustro Maryi”. Mszy św. dla pielgrzymów w białostockiej archikatedrze przewodniczył abp Józef Guzdek.
W homilii metropolita białostocki, nawiązując słów Ewangelii opisujących uczniów, którzy „przystąpili” do Jezusa prosząc, by wyjaśnił im przypowieść o chwaście, zauważył: „Każdy w was, podobnie jak Jezus i Jego uczniowie, żyje w sposób niezwykle intensywny. Jesteśmy bardzo zajęci, zapracowani, dociera do nas wiele informacji, które nie zawsze dostatecznie rozumiemy. Pielgrzymka to czas, kiedy naśladujecie uczniów, którzy «przystąpili» do Jezusa, czyli usiedli u Jego stóp, aby Ten udzielił im odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań”.
Przywołał świadectwo Władysława St. Reymonta, który przed 130 laty wyruszył w tłumie pątników z warszawskiej Pragi w drogę do Częstochowy jako młody korespondent „Tygodnika Ilustrowanego”. Wędrując razem z pielgrzymami, zastanawiał się nad sensem podejmowanego przez nich trudu; poszukując odpowiedzi, wypytywał pątników, przyglądał się ich zachowaniu, przysłuchiwał rozmowom i śpiewom., kiedy jednak stanął przed obliczem Jasnogórskiej Pani stwierdził, że dotarł „do źródła dobra i szczęśliwości”.
Arcybiskup wyjaśniał, że tym, co najbardziej przyczyniło się do tego, że ten młody, sceptycznie nastawiony pielgrzym, doświadczył działania Bożej łaski było spotkanie z sędziwym kapucynem, o. Prokopem. „Umysł i serce Reymonta poruszyły jego słowa: «Naprawdę, to wy w nic nie wierzycie, ani w Boga, ani w ludzi, ani w ducha, ani w materię. Oślepili się sami i krzyczą, że nic nie ma, bo oni nie widzą (…). Idźcie pić do źródła prawdy i dobra, a odzyskacie samych siebie». Reymont szedł dalej, ale już odmieniony i często powracał do tych słów: «Idźcie do źródła prawdy i dobra»” – mówił.
„Podążajcie wytrwale na spotkanie z Jezusem i Jego Matką w Jasnogórskim Sanktuarium. Idźcie do tego źródła prawdy, dobra i szczęśliwości” – życzył pielgrzymom abp Guzdek, dodając: „Ufam, że podjęty wysiłek duchowy i fizyczny przyczyni się do lepszego zrozumienia tajemnic królestwa Bożego i uczyni życie lepszym. Ufam, że będzie ono przeżywane w duchu chrześcijańskiej wiary, nadziei i miłości”.
„Przez lustro Maryi” – to hasło tegorocznej pielgrzymki. Jak wyjaśnia ks. Tomasz Owsiejko, kierownik pielgrzymki: „Chcemy, podążając na Jasną Górę, zmieniać siebie na wzór Maryi, jednocześnie spoglądając w lustro – dosłownie, bo każdy z pielgrzymów otrzyma lusterko – by mógł sprawdzać, jak ta przemiana wygląda”.
Autorką rozważań jest Małgorzata Kurzajewska-Zarinah – dziennikarka, autorka internetowego projektu „Hope”, przewodniczka po Ziemi Świętej. Przygotowane przez nią konferencje na poszczególne dni wędrówki nawiązują bezpośrednio do tegorocznego hasła pielgrzymki.
Na trasę wraz z pielgrzymami w tym roku wyruszyło 12 kapłanów i 2 kleryków. Najmłodszy z pielgrzymów ma 5 miesięcy, najstarszy zaś liczy 74 lata. Dla wielu jest to już kolejna pielgrzymka, ale jest też sporo nowych uczestników.
Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia, po pokonaniu 480 km. Pielgrzymkę zakończy Msza św. przed wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 20.00 pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki.
Pielgrzymi wędrują w trzech grupach: „zielonej” (młodzieżowej), „amarantowo-błękitno-żółtej” (o charakterze patriotycznym), i „fioletowej” (pokutnej). Swoimi modlitwami wspiera pielgrzymów tradycyjnie grupa „złota”, składająca się z osób szczególnie oddanych pielgrzymce, a które z różnych powodów nie mogły udać się w drogę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.