Bp Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele
08 marca 2019 | 10:54 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele. Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest przeżywany w polskim Kościele jako dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.
W homilii bp Guzdek przypomniał słowa papieża Franciszka wygłoszone na zakończenie watykańskiego spotkania nt. ochrony małoletnich w Kościele, w którym Ojciec Święty nakreślił szeroką panoramę plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich. „Miejscem przemocy były i niestety wciąż są domy rodzinne, środowiska sąsiedzkie, szkolne, sportowe, a także – co trzeba z bólem przyznać – środowisko kościelne” – przywołał słowa papieża bp Guzdek.
W swoim przemówieniu – przypomniał bp Guzdek – papież Franciszek zaapelował też „o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi”.
Biskup polowy podkreślił, że „powszechność tej plagi nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła”. Jego zdaniem „osoby konsekrowane, duchowni wybrani przez Boga, aby prowadzić dusze do zbawienia, które dopuściły się przestępstw wobec nieletnich, powinny mieć większą świadomość winy”, przywołał słowa Jezusa: „Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mt 18,6) – powiedział. Dodał, że kto „ma większą świadomość, ten ponosi większą odpowiedzialność”.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że identyfikuje się w pełni z bezkompromisową postawą papieża Franciszka w walce z każdym przypadkiem wykorzystania. – Mam nadzieję i ufam gorąco, że wszyscy kapelani w Ordynariacie Polowym przyjęli i w pełni zaakceptowali zasadę „zero tolerancji” dla krzywdzenia nieletnich. Dzięki wielu szkoleniom w zakresie prewencji i udzielania pomocy ofiarom przemocy seksualnej wobec nieletnich księża kapelani mają odpowiednią wiedzę i motywację, by pójść drogą wynikającą wprost z przyjęcia Ewangelii. Wszyscy, zarówno duchowni jak i świeccy, musimy podjąć wszelkie środki praktyczne, które podpowiada nam zdrowy rozsądek oraz wskazania Kościoła, aby chronić „maluczkich”. Nie wolno chronić dorosłych kosztem dzieci – zaapelował.
Bp Guzdek podziękował kapelanom, „którzy pozostają wierni zobowiązaniom wynikającym z przyjętych święceń kapłańskich”. – Dziękuję za waszą odpowiedzialną, pełną poświęcenia posługę duszpasterską żołnierzom służącym w kraju i poza jego granicami oraz ich rodzinom. Razem z wami odczuwam wstyd i ból z tego powodu, że jeden z naszych współbraci dopuścił się przed ponad siedmioma laty czynów niegodnych człowieka, chrześcijanina, a tym bardziej kapłana. Został on wydalony ze stanu duchownego i skazany prawomocnym wyrokiem sądu – powiedział. Wyraził także wdzięczność wiernym, „którzy dostrzegają i doceniają pełną oddania posługę wojskowych duszpasterzy oraz wspierają ich dobrą radą i modlitwą”.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego.
Dziś jeszcze w katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 17.30 sprawowane będzie przez ks. płk. SG Zbigniewa Kępę, duszpasterza osób pokrzywdzonych i zranionych przestępstwem, nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji pokutnej za grzech wykorzystania dzieci i młodzieży. Po niej ks. Jan Dohnalik, delegat biskupa polowego WP ds. ochrony dzieci i młodzieży odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy troszczą się o ochronę dzieci i młodzieży w Kościele i społeczeństwie. Msze św. i nabożeństwa sprawowane będą także w innych kościołach Ordynariatu Polowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.