Bp Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji podchorążych WAT
27 listopada 2014 | 19:26 | kos Ⓒ Ⓟ
Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie. Eucharystia sprawowana była z okazji przypadającego za dwa dni Święta WAT.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru WAT i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali podchorążowie WAT.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że w historii Polski młode pokolenia często brały na siebie odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Przywołał wybuch powstania listopadowego, które rozpoczęło się od buntu słuchaczy warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty i na pamiątkę którego obchodzone jest Święto Podchorążych. Wspomniał też Powstanie Warszawskie, którego żołnierzami byli głównie ludzie młodzi. – Dziś nie potrzeba nam kłótni i kolejnych narodowych powstań. Trzeba umacniać i budować naszą Ojczyznę i nikt nie powinien się z tego wyłączyć – zachęcał.
Biskup polowy życzył słuchaczom wojskowej akademii, by jak najdłużej zachowywali przymioty młodości. – Święto Podchorążych to święto młodości. Życzę wam byście jak najdłużej zachowali przymioty człowieka młodego. Ważny jest entuzjazm i odwaga młodych – podkreślił.
Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem, ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej, ks. płk Jan Domian, proboszcz parafii oraz ks. kpt. Ireneusz Biruś, kapelan WAT-u. W liturgii licznie uczestniczyli podchorążowie akademii. Obecni byli przedstawiciele kadry naukowej z rektorem-komendantem uczelni, gen. bryg. Zygmuntem Mierczykiem oraz kanclerzem uczelni Janem Klejszmitem.
WAT jest renomowaną uczelnią o szczególnym wśród polskich uczelni wojskowych, charakterze. Akademia łączy w sobie wymogi uniwersytetu technicznego ze standardami szkoły oficerskiej kształcącej na najwyższym poziomie kadrę oficerską dla potrzeb Ministerstwa Obrony Narodowej oraz systemu bezpieczeństwa państwa.
Do jej zadań należy również działalność naukowo-badawcza, która obejmuje realizację programów i prac badawczych. Dzięki profesjonalizmowi i nowoczesności rozwiązań, opracowania naukowe z WAT uzyskały ponad 1 tys. patentów i praw ochronnych. W ramach prac i programów badawczych WAT współpracuje z czołowymi zakładami przemysłu obronnego oraz z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowo-badawczymi. Współpraca międzynarodowa obejmuje ponad 60 ośrodków badawczych.
Do tej pory mury uczelni opuściło około 50 tys. absolwentów. Wielu z nich zajmowało i zajmuje wysokie stanowiska w administracji państwowej, Wojsku Polskim i gospodarce narodowej. Spośród absolwentów WAT 50 zostało mianowanych generałami. Aktualnie w 6 wydziałach akademickich, na 14 kierunkach studiów i w ponad 50 specjalnościach, zdobywa wiedzę około 9,5 tys. studentów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.