Drukuj Powrót do artykułu

Bp Guzdek przewodniczył Pasterce w katedrze polowej

25 grudnia 2017 | 07:12 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ

W Noc Bożego Narodzenia przybywamy do świątyni nie tyle z obowiązku, lecz aby potwierdzić, że w naszych sercach jest pragnienie Boga i wielki szacunek wobec bliźnich. A jeśli czegoś nam brak, to mamy dobrą i silną wolę, aby to zmienić – mówił podczas Pasterki w katedrze polowej biskup polowy Józef Guzdek. We Mszy św. w uroczystość Bożego Narodzenia uczestniczyli żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych.

Przed rozpoczęciem Mszy św. orszak liturgiczny udał się do szopki zbudowanej przez Wojsko Polskie naprzeciw katedry. Jeden z żołnierzy stołecznego garnizonu umieścił figurę Dzieciątka Jezus w ramionach Maryi. Drugą figurkę Nowonarodzonego Chrystusa ks. ppor. Daniel Piejko umieścił przed głównym ołtarzem świątyni. Wprowadzony został sztandar Wojska Polskiego i odegrany Mazurek Dąbrowskiego.

Liturgię słowa i oprawę muzyczną przygotowali żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w ludzkim sercu „sąsiadują ze sobą troska i tęsknota”. – Życie jest przepełnione wieloma troskami, poczynając od tych bardzo prozaicznych, osobistych i rodzinnych, aż do tych złożonych – społecznych, narodowych, a nawet ogólnoludzkich – powiedział.

Jak zauważył ordynariusz wojskowy szczególnie w okresie świąt ujawniają się w człowieku „głęboko ukryte tęsknoty”. Pierwszą z nich – zdaniem biskupa polowego – jest pragnienie sacrum, które przejawia się m. in. w duchowym przygotowaniu do okresu świąt i skorzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania. – Niespokojne i nieszczęśliwe jest serce człowieka dopóki nie otworzy się na Boga. Dlatego w Noc Bożego Narodzenia przychodzimy do świątyni w nadziei, że Jezus narodzi się w naszych sercach, kiedy przyjmiemy Go w Komunii św. On będzie naszym Przewodnikiem i źródłem sił na drogach życia – powiedział.

Zdaniem ordynariusza wojskowego „w sercu człowieka ukrywa się także pragnienie zwyczajnej, ludzkiej życzliwości”. – Święta Bożego Narodzenia dlatego są tak piękne, ponieważ wzrasta poziom pozytywnych, ciepłych uczuć. Życzenia, składane w domu i w szkole, w pracy i podczas służby – nawet daleko poza granicami kraju – tworzą klimat wzajemnej życzliwości. Nie ważne są: wiek i wykształcenie, stan posiadania i zajmowane stanowisko w hierarchii społecznej – ważny jest człowiek. Okazuje się, że w tym świętym czasie przekraczamy linie podziałów oraz stwarzamy przestrzeń wzajemnego szacunku i akceptacji – powiedział.

Biskup Guzdek zachęcał, aby ten klimat życzliwości i otwartości przenosić także poza tych kilka grudniowych dni. – Trzeba podjąć starania, abyśmy na fundamencie wzajemnej życzliwości budowali całe nasze życie. Życzliwość nie może być jedynie zjawiskiem sezonowym, ale trwałym – zachęcał.

Jak podkreślił bp Guzdek, „kolejną głęboką tęsknotą człowieka jest to, by szanowano jego godność, jego człowieczeństwo”. – Człowiek jest najważniejszy. Pycha, przerost ambicji i chorobliwe pragnienie władzy sprawiają, że ludzie niejednokrotnie zadają sobie cierpienie, ranią i poniżają jeden drugiego – przestrzegał.

W tym kontekście zwrócił uwagę, że w czasie Modlitwy Pańskiej wypowiadane są słowa o wzajemnym odpuszczeniu win, życzył, aby zebrani wypowiedzieli je z czystym sumieniem i szczerością. – Oby każdy chciał naprawić zło wyrządzone bliźnim – żonie lub mężowi, dzieciom, rodzicom, sąsiadom, przełożonym, podwładnym, rodakom, by móc z czystym sumieniem uklęknąć przy żłóbku Boga, który przyjął ludzką naturę – zachęcał.

– W Noc Bożego Narodzenia przybywamy do świątyni nie tyle z obowiązku, lecz aby potwierdzić, że w naszych sercach jest pragnienie Boga i wielki szacunek wobec bliźnich. A jeśli czegoś nam brak, to mamy dobrą i silną wolę, aby to zmienić – podkreślił.

Mszę św. koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego, m.in. ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii polowej.

W pasterce uczestniczyli oficerowie, podoficerowie i żołnierze stołecznego garnizonu, z których wielu przybyło do świątyni ze swoimi rodzinami.

Na koniec głos zabrał ks. ppłk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry, który podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania do świąt, m. in. żołnierzom i pracownikom Centrum Operacji Powietrznych oraz sekcji ruchu drogowego Mazowieckiego Oddziału ŻW za ufundowanie paczek dla najbardziej potrzebujących dzieci. Złożył także życzenia świąteczne wiernym przybyłym na Pasterkę.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.