Drukuj Powrót do artykułu

Bp Guzdek: siła i skuteczność armii rosną wraz ze wzrostem wzajemnego zaufania

24.08.2017 , mag, Warszawa, 24-08-2017 Ⓒ ℗

Siła i skuteczność armii rosną wraz ze wzrostem wzajemnego zaufania – podkreślił bp Józef Guzdek. Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem żołnierzy, weteranów, kombatantów oraz najwyższych władz wojskowych.

Przywołując w homilii postać biblijnego setnika, bp Guzdek podkreślił znaczenie zaufania. Zwrócił uwagę, że jest ono nie tylko fundamentem życia duchowego, ale też międzyludzkich relacji, zarówno osobistych, jak i zawodowych. – Jakże wielkie zaufanie musi mieć pilot, który siada za stery samolotu przygotowanego i sprawdzonego przez kolegów techników i mechaników. Inaczej by nie wystartował – mówił duchowny.

Podkreślił, że współpraca i wzajemne zaufanie przynoszą nie tylko sukces, ale też są jego warunkiem. – Siła i skuteczność armii, która stoi na straży pokoju i bezpieczeństwa granic naszego państwa, rosną wraz ze wzrostem wzajemnego zaufania – powiedział bp Guzdek.

Ostrzegł, że ten kto osłabia zaufanie, osłabia też armię. – Wykształcenie, profesjonalizm oraz doświadczenie nabywa się latami. Tymczasem brak zaufania, niepewność jutra bardzo obniżają morale wojska. Dlatego tak ważne jest, by żołnierze i oficerowie byli przekonani, więcej: mieli pewność, że mogą ufać swoim dowódcom i liczyć na ich wsparcie – podkreślił kaznodzieja.

Przywołując słowa Chrystusa „Nie sądźcie a nie będziecie sądzeni” biskup polowy Wojska Polskiego przestrzegł przed zbyt pochopnym wyciąganiem wniosków w relacjach służbowych. – Każdy przypadek trzeba indywidualnie rozważyć i wyważyć racje zanim się oświadczy: „Nie mam do ciebie zaufania” – powiedział duchowny. Parafrazując jednocześnie słowa św. Jadwigi Królowej pytał: kto przywróci pochopnie osądzonym zszargane dobre imię, nieprzespane noce czy godność człowieka w mundurze?

Podkreślił, że jeśli prawda wymaga zabrania głosu, to zło należy piętnować, zaś ludzi nakłaniać do nawrócenia i przemiany życia.

Zachęcił również do budowania solidarności. – Św. Jan Paweł II uczył nas, że „nigdy jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. Nigdy również brzemię dźwigane przez człowieka samotnie – bez pomocy drugich”. Nie może bowiem walka być silniejsza od solidarności – podkreślił kaznodzieja. – Bądźcie pewni, że wszyscy patrzymy na was z nadzieją. Ufamy wam i powierzamy nasze bezpieczeństwo – podsumował bp Guzdek, zwracając się do żołnierzy.

Mszę poprzedziło uroczyste złożenie wieńców w kaplicy pilotów.

Święto Lotnictwa obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge, które miało miejsce w 1932 r.

W ramach obchodów Święta Lotnictwa Polskiego 24 sierpnia odbędzie się uroczysty apel pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945. W następnych dniach (26-27 sierpnia) w Radomiu zaplanowano Międzynarodowy Pokaz Lotniczy AIR SHOW 2017. Natomiast 28 sierpnia nastąpi złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, Pomnikiem Lotnika oraz przy tablicy upamiętniającej represjonowanych żołnierzy Wojsk Lotniczych przez służby Informacji Wojskowej. Następnie odbędą się uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.