Drukuj Powrót do artykułu

Bp Ivanauskas dla KAI: bł. Teofil Matulionis łączy sąsiednie narody

23 września 2018 | 21:38 | pb (KAI Wilno) / mip | Wilno Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Wikipedia

Papież Franciszek odwiedził celę w dawnym więzieniu KGB w Wilnie, w której przetrzymywany był m.in. litewski męczennik, bł. abp Teofil Matulionis. Wspominając go w rozmowie z KAI jego następca w diecezji koszedarskiej bp Jonas Ivanauskas podkreśla, że bł. Teofil jest „tak ważną postacią Kościoła na Litwie, jaką w Polsce był kard. Stefan Wyszyński w czasach prześladowania Kościoła”.

Zaznaczył, że abp Matulionis pracował wśród Litwinów, Łotyszów, Polaków, Białorusinów, Rosjan. Był „biskupem Kościoła powszechnego”. Łączy on sąsiednie narody. Relatorem jego sprawy beatyfikacyjnej w Rzymie był Polak, o. prof. Zdzisław Kijas. Polakiem był też autor obrazu beatyfikacyjnego Zbigniew Gierczak z Krakowa.

Bp Ivanauskas zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przekaże relikwie bł. Teofila do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Suwałkach. – Teofil był pierwszym biskupem, który uznał objawienia Pana Jezusa św. Faustynie. Już w 1942 r. wydrukował obrazki Jezusa Miłosiernego – tego pierwszego obrazu wileńskiego – i koronkę do Miłosierdzia Bożego w języku litewskim. Był wśród takich apostołów miłosierdzia Bożego, jak św. Faustyna, św. Jana Paweł II, bł. Michał Sopoćko – zaznaczył ordynariusz diecezji koszedarskiej.

Jest on przekonany, że bł. Teofil przyczynił się do papieskiej wizyty na Litwie. – Kiedy Franciszek wydał dekret otwierający drogę do beatyfikacji abp. Matulionisa, pojechałem do Rzymu i w czasie audiencji zaprosiłem go na Litwę w imieniu episkopatu. Papież powiedział: „W tym roku nie, ale myślę, że w następnym roku odwiedzę wszystkie kraje bałtyckie” – wspominał bp Ivanauskas.

Pytany o znaczenie wizyty Franciszka, hierarcha podkreśla, że „dla Litwinów, dla Polaków mieszkających na Litwie, dla Polaków mieszkających w Polsce, dla Białorusinów, dla Łotyszy papież jest pasterzem Kościoła powszechnego”. – Łączy nas Pan Jezus, Ewangelia święta, wiara. Papież przyjechał, żeby wezwać, aby wszystkie narody tej części Europy były razem w wierze. Hasłem pobytu papieża na Litwie są słowa: „Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Najpierw On jest naszą nadzieją w relacjach codziennych, międzyludzkich, w relacjach między narodami, a potem „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie”, jak mówimy w czasie Mszy św., jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami – powiedział biskup koszedarski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.