Drukuj Powrót do artykułu

Bp Iwanecki: zawierzmy Bogu przez Maryję siebie i wszystkich naszych bliskich

27 maja 2018 | 16:57 | ks.sk | Piekary Śląskie Ⓒ Ⓟ

Popołudniowe nabożeństwo kończące stanową pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich poprowadził bp Andrzej Iwanecki, pomocniczy biskup diecezji gliwickiej. W homilii zachęcał do zawierzenia siebie Bogu przez Maryję.

„Stawiania Boga na pierwszym miejscu, świętowania, które daje pewien dystans do codzienności czy odkrywania powołania do świętości uczy Maryja” – mówił bp Iwanecki podczas nabożeństwa popołudniowego odprawionego na piekarskim wzgórzu.

– Papież Franciszek słowa Ewangelii wg św. Jana, w których Jezus pod krzyżem zwraca się do swojej Matki, tłumaczy uświadamiając, że krzyż nie jest beznadziejną tragedią, ale miejscem gdzie Chrystus przekazuje swoją ostatnia wolę miłości – mówił bp Iwanecki. – Słowa Jezusa zapoczątkowują powołanie Maryi jako Matki całej ludzkości. Jezus z krzyża troszczy się o Kościół i całą ludzkość, a Maryja jest powołana do dzielenia tej troski – dodał po chwili.

Homilię rozpoczął od podzielenia się doświadczeniem własnego pielgrzymowania do Piekar Śląskich, które pamięta od wczesnych lat młodości. – Wielu z was mogłoby podejść tutaj do mikrofonu i dać świadectwo, że również dla was ta pielgrzymka piekarska jest ważna – powiedział.

Zwrócił uwagę, że wzgórze piekarskie odegrało znaczącą rolę w nauczaniu Kościoła na Śląsku i w całej Polsce. – To tutaj niegdyś śpiewaliśmy „Ojczyznę wolną, racz nam wrócić, Panie” (…). To nauczanie jest ważne, ono pomaga uświadomić sobie właściwą hierarchę wartości – mówił hierarcha.

Wcześniej miała miejsce Godzina Młodzieżowa, w czasie której m.in. grupa „włóczykoła”, działająca przy katowickiej katedrze, opowiadała o swoich wakacyjnych wyprawach rowerowych. W minionym roku pojechali do Rzymu. Podczas nadchodzących wakacji wybierają się na północ Europy i chcą objechać Bałtyk.

Kilkadziesiąt minut przed młodzieżą wystąpił z koncertem-medytacją śląski kompozytor Józef Skrzek.

Nabożeństwo popołudniowe jest ostatnim elementem stanowej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. Na jego zakończenie w uroczystej procesji jest przenoszony obraz Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej z piekarskiej kalwarii do bazyliki, gdzie pątnicy odśpiewują dziękczynne „Te Deum laudamus”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.