Bp Izdebski: „Zgoda Sandomierska” to bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła ewangelickiego
06 grudnia 2012 | 13:27 | apis Ⓒ Ⓟ
Otwarcie w Sandomierzu wystawy poświęconej jednemu z pierwszych aktów ekumenicznych w Europie, "Zgodzie Sandomierskiej", zdaniem biskupa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marka Izdebskiego, jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła ewangelickiego.
Wystawę "Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów-Zgoda Braci" uroczyście otwarto 5 grudnia br. w sandomierskim Muzeum Diecezjalnym – Domu Jana Długosza przy okazji odbywającego się w Sandomierzu Ogólnopolskiego Zjazdu Referentów ds. Ekumenizmu. Gość specjalny uroczystości, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski, nie krył radości i satysfakcji.
– Jest to bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła ewangelickiego w Polsce mimo, że nie przez nas organizowane. Ukazuje ona karty historii tej społeczności lokalnej, ale także i naszego Kościoła w perspektywie tolerancji – mówił bp Marek Izdebski. – Dziękuję organizatorom za tę wystawę i mam nadzieję, że wielu protestantów przyjedzie do Sandomierza, aby ją obejrzeć i poznać historię tego ważnego wydarzenia ekumenicznego sprzed lat – dodał hierarcha ewangelików.
Bp Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że wystawa przyczyni się do większego zainteresowania sprawą ekumenizmu i zachęcił do modlitwy o jedność chrześcijan.
W otwarciu wystawy wzięli udział goszczący w Sandomierzu referenci ekumeniczni wraz z biskupami – sandomierskim Krzysztofem Nitkiewicz, opolskim Andrzejem Czają i pomocniczym archidiecezji warmińskiej Jackiem Jezierskim. Przybyli również przedstawiciele władz Sandomierza, miejscowego duchowieństwa oraz mieszkańcy miasta.
Wystawie towarzyszył panel dyskusyjny prowadzony przez dr. Tomisława Giergiela z UMCS oraz ks. Tomasza Moskala z KUL, którzy wprowadzili zebranych w tło historyczne i religijne zagadnienie "Zgody Sandomierskiej".
Na wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów wypożyczonych z muzeów, bibliotek i kościołów z całego kraju oraz miejscowe pamiątki ekumeniczne. Zaprezentowane zostały między innymi: drugie wydanie Konfesji Sandomierskiej z 1574 r. oraz wiele druków różnowierczych, dokumenty pergaminowe króla Zygmunta Augusta nadające przywileje dla Sandomierza, dzieło Stanisława Sarnickiego z XVI w., w którym znajduje się opis nadwiślańskiego grodu. Wyeksponowane zostały także najstarsze widoki Sandomierza i prace Jana Matejki przedstawiające ubiory różnych stanów w dawnej Polsce oraz portrety Zygmunta Augusta i Stanisława Hozjusza oraz fragment renesansowego nagrobka z alabastru, jaki niegdyś znajdował się w kolegiacie. Wystawę będzie można oglądać do lipca 2013 r.
"Zgoda Sandomierska" jest historycznym dokumentem porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi. Podpisany 14 kwietnia 1570 roku dokument był bardzo ważnym wydarzeniem, dzięki któremu Sandomierz zapisał się w trudnych dziejach szesnastowiecznej Europy jako miejsce poszanowania wolności i tolerancji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.