Bp Jamrozek do chorych: nie bójmy się prosić o to, co jest nam najbardziej potrzebne
11 lutego 2022 | 15:19 | łsz | Przeworsk Ⓒ Ⓟ
– Nie bójmy się prosić o to, co jest nam najbardziej potrzebne – powiedział w homilii do chorych bp Stanisław Jamrozek, który w kościele pw. Ducha Świętego w Przeworsku przewodniczył modlitwie z okazji XXX Światowego Dnia Chorego.
W homilii do chorych i szeroko rozumianych pracowników służby zdrowia biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej przypomniał, że po grzechu pierworodnym, cierpienie jest wpisane w życie każdego człowieka. – Ale tych cierpień nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić. Pan Bóg wybrał dla swojego Syna drogę cierpienia, jako drogę zbawienia. I my, jako uczniowie Jezusa jesteśmy też zaproszeni, żeby tą drogą pójść – przypominał hierarcha.
Pomocą w przeżywaniu tej drogi jest świadomość obecności Boga w życiu człowieka. – On też jeśli będziemy mieli silną wiarę, będzie nas uzdrawiał – zapewniał biskup. – Pan wzywa, abyśmy otworzyli się na Jego łaskę, a z drugiej strony jeśli z wiarą będziemy prosić to później także uzdrowienie fizyczne może stać się naszym udziałem – dodał.
Hierarcha wyjaśnił także istotę sakramentu namaszczenia chorych. – To Pan położy na was, chorych, swoją rękę po to, żeby Was dotknąć, pokrzepić i umocnić. Ale też nie bójmy się prosić o to, co jest dla nas najbardziej potrzebne tak, jak ci chorzy, którzy przychodzili do Pana ze słowami: „jeśli chcesz, możesz mnie uzdrowić” – tłumaczył bp Jamrozek i przekonywał, że szczera wiara czyni cuda.
– Pan Bóg jest z nami, działa i chce też działać, jeśli my tę wiarę zachowamy taką mocną – powiedział kaznodzieja. – Te cierpienia, które przeżywamy mamy łączyć z cierpieniami Chrystusa, umieć je ofiarować za innych, za Kościół. Ofiarować z prośbą o przebaczenie naszych grzechów, naszych słabości. Bo przez cierpienie my jeszcze bardziej możemy zbliżyć się do Boga – podkreślał biskup.
Zachęcał także do przyjrzenia się swojej postawie w chorobie. – Dlatego wołajmy o to, żeby Pan stanął przy nas, żeby nas wspierał i nam błogosławił. Ale modlitwa otaczajmy modlitwą tych, którzy pogubili się w życiu – apelował biskup, bo ofiara cierpienia i gorliwa modlitwą mogą zdziałać cuda. – Jeśli my ofiarujemy za innych to cierpienie to ono będzie zbawcze i też z taką wielką ufnością przybliżajmy się do sakramentu chorych – zachęcał i polecał modlitwę za wstawiennictwem Matki Bożej z Lourdes.
Z inicjatywy Duszpasterza Chorych i Caritas Archidiecezji Przemyskiej Msze święte w intencji wszystkich cierpiących i niepełnosprawnych połączone z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych obyły się w Przemyślu, Brzozowie, Przeworsku, Łańcucie, Leżajsku, Jarosławiu, Krośnie, Sanoku i Ustrzykach Dolnych. Hasłem tegorocznego Dnia Chorego były słowa: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6,36).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.