Bp Jamrozek do młodzieży: bycie chrześcijanami to prawdziwy powód do chluby
02 września 2018 | 11:04 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
To, że jesteśmy chrześcijanami to nasza największa godność i prawdziwy powód do chluby – przekonywał bp Stanisław Jamrozek, którzy przewodniczył Mszy św. podczas Dnia Wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej (RAM). Celebracja odbyła się w sobotę w kościele Świętej Trójcy w Przemyślu. Do grona animatorów RAM-u zostało włączonych 60 młodych osób.
– Nie jest najważniejsze, że jesteśmy kimś: może naukowcami albo dobrymi sportowcami, ale najważniejsze jest to, że należymy do Chrystusa, bo wszystko inne niewiele znaczy – powiedział w homilii biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.
– To, że jesteśmy chrześcijanami to nasza największa godność, największe wyróżnienie. Nie to, że coś zdobyłem, chociaż to jest też ważne, ale jeśli mamy się z czegoś chlubić, to – jak mówi św. Paweł – z tego, że należymy do Chrystusa, jesteśmy Jego uczniami, chrześcijanami. I to jest prawdziwy powód do chluby – podkreślił.
Bp Jamrozek zaznaczył, że człowiek będzie się cieszył z tego, że jest uczniem Jezusa, jeśli będzie realizował w pełni to, co Bóg do niego mówi. Zwracał uwagę, że taka postawa pociąga innych. – Dlatego tak ważne jest wasze zaangażowanie na rzecz wspólnot, w których jesteście, bo wasze świadectwo będzie pociągało innych do Chrystusa – powiedział.
Sufragan przemyski nawiązał też do nazwy Ruch Apostolstwa Młodzieży wyjaśniając, co współcześnie oznacza apostolstwo. – Jako członkowie Ruchu Apostolstwa Młodzieży jesteście wezwani, aby stawać się apostołami, czyli tymi, którzy głoszą Dobrą Nowinę na różne sposoby, aby wasze świadectwo mogło pociągnąć innych do spotkania z żywym Panem – wskazywał.
– Zapytajcie siebie, czy macie doświadczenie żywego Boga, czy naprawdę Go spotkaliście. A jeśli tak, to trzeba później tę radość spotkania dzielić z drugim człowiekiem. Nasza wiara jest autentyczna i apostolska, kiedy doświadczymy spotkania z Panem i chcemy, żeby to stało się także udziałem każdego człowieka – przekonywał bp Jamrozek.
Podczas Mszy św. 60 młodych osób zostało włączonych do Diakonii Ruchu Apostolstwa Młodzieży, stając się animatorami RAM-u. Przyjęli oni z rąk bp. Jamrozka błogosławieństwo, a każdy z nich otrzymał krzyż i brewiarz – atrybuty animatora RAM. Od teraz będą mogli prowadzić młodzieżowe grupy formacyjne w parafiach oraz posługiwać na różnego typu rekolekcjach.
W czasie Mszy św. wręczono również wyróżnienia przyznawane przez Ruch Apostolstwa Młodzieży – statuetki „Apostolos”. Tradycyjnie już, dopełnieniem świętowania był koncert ewangelizacyjny, prezentacja multimedialna, agapa oraz dyskoteka.
Początki RAM-u sięgają roku 1973 i osoby kard. Karola Wojtyły, który pragnął włączyć w aktywne życie Kościoła młodzież pracującą i studentów niezaangażowanych w żadną formację. „Młodzież stojąca w drzwiach kościoła też jest nasza” – mawiał. Z jego inicjatywy powstały Grupy Apostolskie, które do diecezji przemyskiej trafiły z inicjatywy ówczesnego diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Franciszka Rząsy. Pierwsze rekolekcje odbyły się w Ustrzykach Górnych w 1984 r. W 2003 r. RAM w archidiecezji przemyskiej uzyskał osobowość prawną i stał się stowarzyszeniem katolickim.
Animatorzy i członkowie RAM-u włączają się w szereg inicjatyw kościelnych, z czego głównym polem działania są rekolekcje wakacyjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.