Bp Jamrozek: mężczyzna powinien być człowiekiem prawym
04 kwietnia 2014 | 09:36 | ek Ⓒ Ⓟ
– Nie można iść drogą bezprawia, by dostać się do Boga. Nie można naśladować drogi bezprawia, jaką proponuje dzisiejszy świat – mówił bp Stanisław Jamrozek, który 3 kwietnia przewodniczył w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Boży mężczyzna w XXI wieku. Zawierzyć Bogu, tak jak święty Józef”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: przedstawiciele wspólnoty Mężczyźni Świętego Józefa z Krakowa i ks. Szymon Rybak.
Konferencję pt. „Kim jest i jak żyje na co dzień Mężczyzna Świętego Józefa?” wygłosili: ks. Mirosław Żak, kapłan z archidiecezji krakowskiej, od siedmiu lat kapelan ruchu Mężczyźni Świętego Józefa, moderator diecezjalnej diakonii wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, dyrektor Studium Apostolstwa Trzeźwości oraz Mężczyźni Świętego Józefa z Krakowa. Prelegenci wskazywali, że trwanie we wspólnocie pomaga im w codziennym życiu. Podkreślali, że w rozwiązywaniu problemów najważniejsza jest modlitwa. Zachęcali mężczyzn do zagłębiania się w Pismo Święte. Polecali też książkę „Drogowskazy – jak być katolickim mężczyzną we współczesnym świecie?”. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i wielu kapłanów.
W homilii celebrans wskazywał na cechy, jakimi powinien odznaczać się mężczyzna. Zaznaczył, że pięknym przykładem dla mężczyzn jest św. Józef, który pokazuje przez swoje życie, co to znaczy dobrze wypełnić posłannictwo ojca i męża. – Przykłady z życia św. Józefa pokazują, że mężczyźni szczególnie są wezwani do tego, aby w całej pełni być mężczyzną, a mężczyzna w języku biblijnym to mąż Boży. Jeśli chcę być prawdziwym mężczyzną, to jestem wezwany, żeby wpatrywać się w oblicze Jezusa – mówił bp Jamrozek.
Podkreślał, że mężczyzna powinien być człowiekiem prawym. – Nie można iść drogą bezprawia, by dostać się do Boga. Nie można naśladować drogi bezprawia, jaką proponuje dzisiejszy świat – powiedział kaznodzieja, który zachęcał mężczyzn, aby nie używali wulgaryzmów. – Ojciec, który jest autorytetem nie używa takich słów i on w ten sposób nauczy swoich synów, jak powinni się zachowywać, żeby nie być zgorszeniem dla nikogo – wskazywał biskup. Zaznaczył, że autorytetu nie zdobywa się przemocą, surowymi nakazami, ale przykładem życia.
Zauważył, że kolejnymi cechami, które powinny charakteryzować mężczyznę są mądrość i odwaga. – Pan Bóg chce, aby mężczyzna był człowiekiem odważnym, np. nie bał się przyjąć daru życia, kiedy dowiaduje się, że jego żona oczekuje dziecka – powiedział hierarcha. Stwierdził, że odważny mężczyzna powinien przestrzegać dzieci przed niebezpieczeństwami, które grożą ze strony internetu, telewizji czy innych środków przekazu.
Dodał, że mężczyzna będzie autorytetem wówczas, gdy będzie cechowała go ofiarna miłość w stosunku do żony i dzieci. – Wartości, które wynosimy z domu, owocują w życiu codziennym. Trzeba prosić za wstawiennictwem św. Józefa o siły, by pięknie wypełnić zadanie męża i ojca – mówił bp pomocniczy archidiecezji przemyskiej.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone, a także wszystkich mężczyzn.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak wskazywał, że okres Wielkiego Postu jest czasem pracy nad sobą i milczenia. – Dzisiaj jesteśmy świadkami, że ludzie warczą na siebie, że każdy ma rację, że wszyscy są winni, tylko nie ja. Milczenie nie musi oznaczać zgody na zło w drugim człowieku. Nie chodzi też o to, żeby milcząc uciekać od problemu, ale żeby uciec od chęci postawienia na swoim. Może to być milczenie własnego cierpienia, wówczas stajemy bliżej krzyża Chrystusowego, a jesteśmy dalej od łotra, który przeklinał Boga, miał pretensję do całego świata, przeklinał swój los – powiedział biskup kaliski.
Stwierdził, że św. Józef daje lekcję milczenia. Dodał, że święty tak mało mówi, a jednocześnie jest tak silnym i skutecznym patronem.
Wspomniał też bł. Jana Pawła II. – Choć wiara rodzi się ze słuchania, to najbardziej przekonuje świadectwo. Tutaj z potrzeby serca i wdzięczności wspominam bł. Jana Pawła II. Jak wiele razy ten święty rodak wspominał ojca, którego świadectwo życia i modlitwa miała wpływ na całe życie papieża – zauważył bp Janiak, który podkreślił, że świadectwo bł. Jana Pawła II uczy jak żyć, jak chorować, jak umierać.
O. Tadeusz Rydzyk nawiązał do protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych. – Kulturę człowieka mierzy się podejściem do ludzi słabych, bezbronnych, starszych. Musimy modlić się, żeby Polacy mieli serce jeden dla drugiego, a zwłaszcza dla osób potrzebujących pomocy. Pozdrawiamy od św. Józefa rodziców protestujących w Sejmie – powiedział dyrektor Radia Maryja.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.