Bp Jan Niemiec: rodzice są po to, aby przekazać dziecku wiarę
07 grudnia 2013 | 12:43 | pab Ⓒ Ⓟ
Głównym zadaniem rodziców jest przekazanie dzieciom wiary, a bez tego katecheza szkolna nie przyniesie dużych owoców – mówił bp Jan Niemiec na Wzgórzu Świętego Mikołaja w Jarosławiu w archidiecezji przemyskiej. Biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie przewodniczył tam 6 grudnia uroczystościom odpustowym.
– Trzeba dziecku kupić buty, kurtkę, czy zabawkę, ale to nie jest najważniejsze. Rodzice są po to, aby przekazać dziecku wiarę. Kapłan czy biskup jest tylko do pomocy, on jest po to, aby służyć, żeby pomóc, a nie odwalać całą robotę – mówił.
Hierarcha powiedział, że Pan Bóg zaprasza biskupów, prezbiterów i wszystkich ludzi żeby budowali nową świątynię – nową rzeczywistość, którą jest Kościół święty. Zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby wejść w tajemnicę powołania, którą Bóg przygotował dla każdego człowieka. – Jeżeli masz dar proroctwa to wykonuj go, jeśli masz urząd diakona to bądź diakonem, jeśli jesteś nauczycielem – bądź nauczycielem. Nie chciej być kimś innym, niż jesteś. A to wszystko, żeby królestwo Boże się rozszerzało w naszych sercach i domach – mówił.
Podobnie jak rektor kościoła ks. Marek Pieńkowski na początku Mszy św., tak bp Niemiec w kazaniu zaznaczył, że św. Mikołaja trzeba odrzeć z błysku, którym otoczył go dzisiejszy świat, a ukazać istotę jego powołania i powody dlaczego jest do dzisiaj czczony.
Historia Wzgórza św. Mikołaja w Jarosławiu oraz kościoła pw. św. Mikołaja i św. Stanisława biskupa sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy najpierw zostały tu sprowadzone siostry benedyktynki, a potem wybudowany kościół.
1 sierpnia 1994 r. został powołany do życia Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, której grób obecnie znajduje się w tutejszym kościele. We wnętrzu kościoła znajduje się także ołtarz Matki Bożej Ostrobramskiej z 1658 r.
Przy opactwie tętni życie duszpasterskie. Najbardziej znane są pierwszopiątkowe nabożeństwa z modlitwą uwielbienia i dziękczynienia oraz o uzdrowienie i uwolnienie wewnętrzne. Od października 1995 r. każdego 29-go dnia miesiąca odbywa się Msza św. i całonocna adoracja w intencji ojczyzny. Swoją siedzibę ma tu także jarosławskie studio Radia Fara.
Św. Mikołaj, który patronuje temu miejscu, był biskupem Miry i należy do najbardziej znanych i czczonych świętych, zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352 w wieku prawie 70 lat. Zasłynął wielką troską o potrzeby materialne wiernych. Stąd wzięła się tradycja rozdawania prezentów w jego wspomnienie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.