Bp Jan Piotrowski poświęci wizerunek Maryi o niezwykłej nazwie
12 maja 2024 | 14:32 | dziar | Radziemice Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek, 13 maja w kościele św. Stanisława w Radziemicach w dekanacie słomnickim biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. o godz. 18.00 poświęci obraz Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia.
Obraz został namalowany współcześnie przez artystę Michała Lisowskiego.
– Już o godz. 17.00 rozpoczniemy Nabożeństwo Fatimskie połączone z nabożeństwem różańcowym prowadzonym przez Róże Różańca Świętego z naszej parafii, następnie będzie Msza św. fatimska wraz z poświęceniem obrazu – zaprasza ks. proboszcz Maciej Pawłowski. Jak mówi, sam jest czcicielem tego wizerunku i autorem modlitwy, którą napisał tuż po święceniach.
Radziemice są starą, historyczną parafią, dzisiaj liczącą ok. 1300 osób. Były wzmiankowane w 1228 r. Wówczas otrzymał je Klemens, wojewoda opolski, od księcia Kazimierza Opolskiego. Przez wieki miejscowość przechodziła z rąk do rąk; w XVI wieku należała do wojewody krakowskiego – Spytka z Tarnowa. Jan Długosz podaje, że w 1417 r. w Radziemicach funkcjonował drewniany kościółek. Obecny murowany kościół zbudowano w latach 1631-1652 z inicjatywy ks. Jana Młodawskiego, upamiętnionego pamiątkową płytą. Świątynię konsekrował w 1662 r. bp Mikołaj Oborski.
Kościół jest jednonawowy, prezbiterium ma jednoprzęsłowe, zakończone półkoliście. W ołtarzu głównym znajduje się barokowy olejny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (XVII wiek) w sukience późnobarokowej, dwa ołtarze boczne są rokokowe. Znajdują się tu również epitafia marmurowe z XVII i XVIII wieku. Najstarszym zabytkiem kościoła jest gotycka chrzcielnica kamienna z I poł. XV wieku. Drogi do kościoła strzegą dwa posągi z XVIII wieku – św. Stanisława i Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Prace konserwatorskie przeprowadzono w kościele w 1961 r. i w latach 1994-1998. Nowa polichromia wykonana w 1995 r. jest dziełem Jana Molgi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.