Bp Jan Styrna ustanowił nowe sanktuarium
29 września 2013 | 15:41 | paz Ⓒ Ⓟ
Biskup Jan Styrna podjął decyzję o ustanowieniu nowego sanktuarium – Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy kościele redemptorystów pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu. Uroczystość ustanowienia odbędzie się 19 października.
– Maryja obdarowana przez Boga szczególnym uczestnictwem w Bożej Świętości, w dziele odkupienia ludzi, wywyższona w chwale niebios nieustannie troszczy się o każdego człowieka, o każde swoje dziecko – napisał biskup elbląski w liście pasterskim skierowanym do wiernych.
Bp Styrna zwrócił szczególną uwagę na rolę sanktuarium w umacnianiu wiary i kształtowaniu życia duchowego wiernych.– Sanktuarium ma też być szczególnym ośrodkiem promieniowania religijnego przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, żywą i rozwiniętą liturgię, posługę sakramentalną, rozmodlenie – zauważył bp Styrna.
W diecezji elbląskiej znajduje się już Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Związane jest ono z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na obrazie, w dolnej części widzimy też pielgrzymów, których prowadzą św. Dominik i św. Jacek z Różańcem w ręku. Obraz pochodzi z XVII wieku. Przy nim rozwijało się Bractwo Różańca Najświętszej Maryi Panny. Zachowane Księgi Bractwa zawierają nazwiska kilku tysięcy członków. Obraz zasłynął łaskami w szerokiej okolicy.
Zapraszając wiernych do uczestnictwa w uroczystości religijnej w dniu ustanowienia sanktuarium, bp elbląski wyraził nadzieję, że wśród Ludu Bożego rozpowszechni się i umocni przywiązanie do odmawiania Różańca Świętego oraz „do tworzenia róż Żywego Różańca, które łączą serca w miłości do Maryi i swą modlitwą uruchamiają moce Boże.”
Uroczystość ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w maryjnej świątyni redemptorystów w Elblągu rozpocznie wspólna modlitwa różańcowa o godz. 10.30. Po niej podczas uroczystej Mszy św. bp Styrna dokona poświęcenia bocznej kaplicy ku czci bł. Jana Pawła II oraz ogłosi świątynię Sanktuarium MBNP.
Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy został namalowany na desce z drewna cedrowego o wymiarach 54 cm x 41,5 cm. Na przestrzeni wieków otrzymał dwa główne tytuły: Matka Boża Bolesna oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy. Autorstwo obrazu przypisywane jest mnichowi bazyliańskiemu – S. Lazzaro. Niektóre źródła mówią, iż został namalowany w IX wieku na Krecie, inne zaś datują go na wiek XII i wywodzą z Bizancjum lub nawet z klasztoru Chilandar na świętej Górze Athos.
Według legendy do Europy przywiózł go bogaty kupiec. W czasie podróży statkiem, gdy na morzu rozszalał się sztorm, człowiek ten wyjął obraz ze skrzyni i pokazał przerażonym podróżnym. Ich modlitwy do Matki Bożej ocaliły statek z nieuchronnej katastrofy. Po przybyciu do Rzymu ikona została umieszczona w kościele św. Mateusza. W dobie napoleońskiej obraz zaginął. Po ponad pół wieku odnalazł go redemptorysta o. Michał Marchi. W 1865 roku papież Pius IX powierzył cudowny wizerunek redemptorystom, mówiąc: „Sprawcie, aby ten obraz poznano na całym świecie i aby się w nim rozmiłowano.”
Obraz przedstawia Maryję, która na lewym ręku podtrzymuje Dzieciątko. Pan Jezus, pochylając się ku Matce obiema rękoma trzyma się Jej prawej dłoni, a równocześnie z niepokojem patrzy w dal. Obok Archaniołowie ukazują narzędzia męki: Gabriel trzyma krzyż i gwoździe, Michał – włócznię, trzcinę, gąbkę oraz naczynie z octem. Na twarzy Matki Bożej – ból, a równocześnie matczyna troska o wszystkie Jej dzieci i gotowość niesienia im pomocy. W centrum obrazu są splecione dłonie Jezusa i Maryi. Palce Matki wskazują na Jej Syna – ukazują Go jako Zbawiciela, naszą Drogę, Prawdę i Życie.
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest dziś najbardziej rozpowszechnionym w świecie obrazem Maryjnym. Została umieszczona w kościele redemptorystów pw. św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie (nieopodal bazyliki Santa Maria Maggiore). 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu, zaś w roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.