Bp Jan Tyrawa: niech czas Wielkiego Postu będzie czasem powrotu do Domu Ojca
14 lutego 2021 | 06:38 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Niech czas Wielkiego Postu będzie czasem powrotu do Domu Ojca przez nawrócenie, modlitwę, sakrament pokuty, Eucharystię, miłość Boga i bliźniego” – napisał w liście do diecezjan bp Jan Tyrawa.
Na wstępie ordynariusz – w nawiązaniu do liturgii słowa – wskazał, że słabość człowieka wobec zła, jakim może być choroba, rodzi pytanie: dlaczego mnie to spotyka, dlaczego cierpi człowiek sprawiedliwy? Pełną odpowiedź znajdujemy w Ewangelii. – A właściwie to Jezus Chrystus jest tym, który w pełnym tego słowa znaczeniu wyzwala człowieka od zła, z cierpienia, choroby – podkreślił biskup, wskazując, że nadchodzący Wielki Post będzie szczególny. – Najpierw dlatego, że poprzedziły go, trwające cały rok, szczególne sytuacje w formie pandemii, która zalała cały świat. Szczególny również i dlatego, że – według powszechnie panującej opinii – już nic nie będzie takie, jakie było.
Następnie bp Jan Tyrawa przypomniał, że pytanie o zło jest najbardziej dominującym pytaniem wszystkich czasów. I dotyka wszystkich – nie było bowiem pokolenia i nie było człowieka, który nie musiałby zmagać się ze złem. – Stąd owo pytanie: skąd zło? – mówił, podając za tymi, którzy snują refleksję nad odpowiedzią, że jest ono „pytaniem ludzkim, ale i pytaniem bardziej metafizycznym niż religijnym, tkwi bowiem u fundamentów całej rzeczywistości”. Dalej biskup ordynariusz podkreślił, że źródeł zła mechanizmem ewolucji się nie wyjaśni. – Źródłem zła jest wolność, ta wolność, którą ukazuje opis człowieka w raju i jego nieposłuszeństwo wobec Boga. Bóg stworzył człowieka wolnym, aby ze swojej wolności wydobywał dobro i czynione dobro było mu zapisane na jego rachunek, było mu tytułem do nagrody, aż po nagrodę życia wiecznego. Ale co to byłaby za wolność, gdyby człowiekowi jednego nie było wolno; sprzeniewierzyć się Bogu, powiedzieć Bogu „nie”, i to się stało w raju, za co też musiał go opuścić. Stąd zło, jako konsekwencja odejścia od Boga. Człowiek został sam – wskazał.
Jednak – jak dalej podkreślił – chociaż źródłem zła jest wolność, to z drugiej strony świat bez wolności byłby jeszcze gorszy. – Bez wolności człowiek byłby zredukowany do poziomu zwierzęcia. Mógłby się kierować jedynie instynktem, bez możliwości rozwoju (…) Bez wolności nie można byłoby mówić o dobru i złu, zasłudze i karze, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, obowiązku i odpowiedzialności, heroizmie i bestialstwie, odwadze i tchórzostwie, poświęceniu, aż wreszcie o miłości. Taką właśnie strukturę wolności określaną jako nieredukowalną, bo nierozbieralną na czynniki pierwsze stawiane obok siebie, gdzie z jednej strony wolność jest źródłem zła, a z drugiej – bez wolności świat byłby jeszcze gorszy, mógł stworzyć tylko Bóg, a nie ewolucja czy przypadek – podkreślił.
Następnie bp Jan Tyrawa zauważył, że z problemem zła podczas pandemii ujawnił się drugi problem, z którym wchodzimy w Wielki Post – to samotność człowieka, który odszedł od Boga. Szczególnie mocno jest to widoczne pod postacią manifestacyjnych deklaracji odejścia od Kościoła czy wypisywania się młodzieży szkolnej z lekcji religii. – W tym przypadku rodzi się pytanie: dokąd poszli? Czy rzeczywiście, odchodząc od Kościoła, nie odchodzimy od Boga? Co znaczy zatem ów fragment naszego „Credo”, odmawianego podczas liturgii eucharystycznej: „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Kościół jest tu ukazywany jako centrum wiary i – można powiedzieć – źródło wiary. Wierzymy nie swoją wiarą, ale wiarą Kościoła – podkreślił biskup, mówiąc jeszcze o kolejnym znamieniu Kościoła – „święty”, w którym zawiera się to, co było treścią prawdy przepowiadanej o Kościele od Jego starożytności – „poza Kościołem nie ma zbawienia”. – Opuszczając Go, wstępujemy na jakąś inną drogę – dokąd w takim razie idziemy? – pytał.
Biskup Jan Tyrawa zachęcił, by czas Wielkiego Postu był momentem powrotu do Domu Ojca przez nawrócenie, modlitwę, sakrament pokuty, Eucharystię, miłość Boga i bliźniego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.